خانه رمان

پرسش و پاسخ: رمان نویسی را از کجا شروع کنم؟

 • 12:24 ق.ظ
☼مسعود:
با سلام خدمت شما دوستان.من دست به قلمم خوبه و فکر ازادی دارم.میخوام بنویسم نه در سطح حرفه ای اما دوست دارم و میتوانم.سوالم این که از کجا شروع کنم؟؟
Ž◄ پاسخ من: سلام.دوست گرامی، برای شروع نوشتن رمان اولین قدم خود «نوشتن» هست. یعنی تا شروع به نوشتن نکرده‌اید و از حدود توانایی‌ها و استعدادتان آگاه نشده اید و متوجه نشده اید که در ابتدای مسیر در کجا قرار دارید، هر کار دیگری بیهوده خواهد بود. بنابراین من اولین قدم را خود نوشتن می دانم. اهمیتی هم ندارد که در چه سطحی قرار دارد.
در حین نوشتن نخستین سیاه مشق‌ها باید به سراغ مطالعه بروید. مطالعه‌ی آثار برجسته‌ی ادبی در زمینه‌ی ادبیات داستانی یعنی رمان و داستان کوتاه. مطالعه سبب خواهد شد ذهنیت درستی از ساختار رمان در ذهن شما شکل بگیرد.  
 هر چقدر این مطالعه بیشتر و مستمر باشد تاثیر آن بهتر خواهد بود. البته علاوه بر لذت بردن از مطالعه‌ی کتاب‌ها باید از آنها به صورت آگاهانه نیز یادبگیرید. مثلا این که نویسندگان حرفه ای روایت رمان‌شان را از کجا شروع می‌کنند، شخصیت‌های خود را چگونه به خوانندگان معرفی می‌کنند و طرح رمان چگونه بسط و گسترش می‌یابد. یا اینکه نویسندگان چگونه به توصیف زمان و مکان می پردازند و در مورد هر یک به چه میزان اطلاعات در اختیار خوانندگان قرار می‌دهند. یا نویسندگان حرفه ای چگونه پیام مد نظر خود را به مخاطب القا می کنند. برای آشنایی با عناصر و اجزا رمان‌ها مطالعه‌ی کتاب های تئوریک ادبی نیز می تواند کمک بسیاری بکند. کتابهای بسیاری در زمینه‌ی آشنایی با عناصر داستان (زاویه دید و راوی، توصیف، طرح، شخصیت پردازی، صحنه پردازی، لحن و ...) وجود دارد. می توانید در این زمینه به آثار کسانی همچون دکتر رضا براهنی و جمال میرصادقی و برخی کتب ترجمه شده توسط محسن سلیمانی مراجعه بکنید.
و نکته‌ی دیگر این که می توانید از روی آثار بزرگ رمان نویسی مشق بکنید و سبک و سیاق‌های مختلف را یاد بگیرید.
اگربخواهم جمع بندی بکنم اساس کار شما می‌تواند نوشتن، مطالعه و در نهایت بهره گرفتن از نقدها و نظرات افراد صاحب نظر و باتجربه باشد تا از این طریق نقایص کارتان را برطرف کنید. امیدوارم توانسته باشم به سوال‌تان پاسخ بدهم. موفق باشید.
نظرات (227)
 • 1397/06/03 - 02:49 ق.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام من 22سالمه خیلی به نوشتن رمان علاقه دارم یکی هم نوشتم البته نصفه نمیمه مونده تو رمان عاشقانه آنلاین اکثریا هم نظر دادن ک قشنگ نوشتم ولی ی اتفاقی افتاد ک نتونستم باز کاملش کنم الان دوس دارم یکی دیگه بنویسم و ناشرش کنم ولی نمیدونم تو چ برنامه ی تایپش کنم و بد ناشرش کنم خواهش میکنم کمکم کنید
  پاسخ:
  سلام
  طبیعتا باید توی نرم افزاری تایپ کنید که به صورت کامل زبان فارسی رو پشتیبانی بکنه و شما به راحتی بتونید علائم سجاوندی رو به کار ببرید. همچنین قابلیت ذخیره سازی متن رو داشته باشه و دیگه اینکه بشه در صورت لزوم متن رو از اون به نرم افزارهای دیگه که برای صفحه آرایی استفاده میشه کپی-پیست کرد.
  در حال حاضر بهترین پیشنهاد نرم افزار مایکروسافت آفیس وورد هست که می تونید از نسخه ی ویندوز یا اندروید اون بر روی کامپیوتر یا موبایل استفاده کنید.
  موفق باشید
 • 1397/05/12 - 03:10 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام. با عرض خسته نباشید به ادمین محترم سایت. من 14سال دارم دست به قلمم عالی. تا پارسال فقط داستان مینوشتم و تا به امسال به فکر نوشتن رمان نیوفتاده بودم. امسال رمانی نوشتم که به زندگی نامه من و دوستم مربوط. ولی خوب بیشتر رمان زندگینامه خودم به چشم میخور. تصمیم گرفتم که رمانم دو نویسنده داشته باشه . دوستمم مثل خودم دست به قلمش خوب. میخواستم بپرسم برای نوشتن رمانی که دو نویسنده داره چیکار باید کرد؟
  پاسخ:
  سلام
  ممنونم
  بستگی داره به توافق دو نویسنده.
  ممکن است یکی طرح کلی کار را بنویسد و یک نفر نسخه اصلی را بنویسد.
  یا فصل ها را بین هم تقسیم کنند و هر کدام بخشی از کار را بنویسند.
  یا یکی بنویسد و دیگری ویرایش بکند.
  یا دوتایی جمله به جمله بگویند و بنویسند و پیش بروند.
  موفق باشید
 • 1397/04/29 - 03:44 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام
  من میخوام یه رمان بنویسم از زندگی کامل خودم ولی نمیدونم از کجا شروع کنم یعنی نمیدونم چطور باید توی رمان عاشقانه ثبتش کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنین.
  پاسخ:
  سلام
  هر رمانی سه بخش اصلی دارد: شروع-میانه-پایان
  شروع: تعادل زندگی شخصیت با یک اتفاق به هم می خورد. او باید برای بازگرداندن تعادل کاری بکند.
  میانه: شخصیت برای رسیدن به چیزی که تعادل را به زندگی او باز می گرداند حرکت می کند و با موانع و مشکلاتی که بر سر راهش ظاهر می شود مبارزه میکند.
  پایان: یا شخصیت موفق می شود آن چیز را به دست آورد و تعادل را به زندگی اش برگرداند و یا موفق نمی شود.
  ساختار رمان های عاشقانه هم عموما به این شکل هست:
  شروع: پسر/دختر شخصیت مقابل را می بیند و به او دل می بازد. همه ی فکر و ذکرش طرف مقابل می شود و تعادل زندگی اش به هم می خورد. او مسئله را مطرح می کند تا دختر/پسر را به دست بیاورد.
  میانه: موانع و مشکلات ظاهر می شود: رقیب عشقی / مخالفت خانواده ها / اختلاف طبقاتی /جواب منفی معشوق و ... شخصیت تلاش می کند از موانع بگذرد
  پایان: یا به هم می رسند و یا ...

  حالا شما هر چه را که تجربه ی شخصی ات در زندگی بوده در این ساختار بگنجان و بنویس.
  موفق باشی
 • 1397/04/28 - 10:10 ب.ظ
  امتیاز: 2 0
  سلام
 • 1397/04/28 - 02:21 ب.ظ
  امتیاز: 2 0
  با سلام
  من چند روزیه که میخوام شروع به نوشتن داستان
  کنم به سبک صادق هدایت یعنی سورئالیستی و یکمی هم نیهیلیستی (پوچ گرایی)به نظر شما برای شروع از سبک دیگه ای استفاده کنم یا از همین سبک شروع کنم خیلی ممنون
  پاسخ:
  سلام
  سبک هر نویسنده ای براساس جهان بینی و شیوه ی شخصی نویسندگی او هست. هر نویسنده ای باید راه خودش را برود. تقلید به تنهایی راه به جایی نمی برد.
  بله ما می توانیم به سبک هدایت یا چوبک یا گلشیری بنویسیم. اما حاصل کار ما چه ارزشی می تواند داشته باشد؟ اگر کسی بخواهد چیزی در این سبک و سیاق ها بخواند به سراغ نویسنده ی اصلی می رود.
  تقلید و تمرین کردن در مراحل ابتدایی نویسندگی شاید ایرادی نداشته باشد، اما این مسئله ممکن است باعث شود ما در تمام مسیر نویسندگی تحت تاثیر یک نفر باقی بمانیم و نتیجه ی کارمان فقط تقلید ناشیانه ای از نویسنده ی اصلی باشد.
  شما می خواهی به سراغ سبک نویسنده ای بروی که تقریبا فاصله ای 100 ساله با او داری. باید سعی کنی فرزند زمانه ی خودت باشی. من پیشنهاد می کنم کمی بیشتر در خودت و در شرایط زندگی پیرامونی ات دقت بکنی. نگاه خودت را به زندگی داشته باشی.
 • 1397/04/11 - 12:58 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام من میخوام یه رمان خوب و کوتاه بنویسم نه خیلی کوتاه در حد دو سه فصل و شروعشم کردم یه رمان عاشقانه است چطور اونو زیبا جلوه بدم و بتونم رمان های بعدیمو هم بنویسم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  پاسخ:
  سلام
  زیبا جلوه دادن می تونه توی همه ی عناصر رمان خودش رو نشون بده. یک روایت پر کشش، توصیف های زنده و تازه، شخصیت پردازی دقیقی که باعث همذات پنداری بشه، شروع جذاب و گیرا و پایان بندی به موقع و درست. به نظرم برای آشنایی با همه جنبه های نوشتن رمان حتما رمان های خوب زیادی بخونید. از نویسندگان بزرگ. به خواندن کارهای اینترنتی اکتفا نکنید.
  موفق باشید
 • 1397/04/03 - 03:44 ب.ظ
  امتیاز: 1 0
  سلام من یک رمان نوشتم برای پخش آن در با زار باید چه کنم
  پاسخ:
  سلام
  باید اول مجوز بگیری و چاپ کنی و بعد بدهی به کتابفروشی ها
 • 1397/03/27 - 10:06 ق.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام وقت بخیر
  میخوام داستان زندگی ی شخصیت حقیقی رو بنویسم فقط الان برام این سوال پیش اومده ک خودمو جای اون فرد بزارم از زبون خودش بنویسم یا سوم شخص؟
  پاسخ:
  سلام
  محدودیتی در انتخاب وجود ندارد. با هر دو می شود روایت کرد.
  اما شاید استفاده از راوی اول شخص در اثری که به اتوبیوگرافی نزدیک هست، صمیمیت بیشتری ایجاد کند و موثرتر باشد. مضاف براینکه در اینگونه آثار چون تمرکز بر روی زندگی روای هست و نیازی به جابجایی های زمانی مکانی و تغییر نظرگاه وجود ندارد لزومی به استفاده از سوم شخص نباشد.
 • 1397/03/25 - 02:23 ق.ظ
  امتیاز: 0 0
  من میخوام ی رمان عاشقانه بنویسم ک شخصیت اصلی ی مجری تلویزیون باشه لطفا کمکم کنید
  پاسخ:
  چه کمکی؟
 • 1397/03/21 - 01:32 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  دوباره سلام خدمت شما ادمین عزیز
  ممنونم از پاسخ گویی شما، فکرشم نمیکردم اینقدر زود به کامت ها پاسخ بدید!! این خیلی عالیه که شما اینقدر فعالین
  بله من کاملا با پاسخ شما موافقم...اگه ما قرارو بر این بگذاریم که زندگیمونو بر پایه ی حرفای مردم بنا کنیم 1 درصد هم احتمال موفقیت انسان وجود نداره!!
  منم سعی میکنم طبق گفته ی شما خودم رو به اطرافیانم ثابت کنم
  سپاس از شما...
  پاسخ:
  سلام
  ممنونم. هر موقعی فرصتی دست بدهد سعی می کنم جواب سوالات و نظرات دوستان را بنویسم. مرسی.
  برایت در راهی که می روی آرزوی موفقیت دارم
 • 1397/03/21 - 08:48 ق.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام من استعداد زیادی تو نوشتن دارم و خیلی دوست دارم که زندگی نامه خودمو بنویسم ولی نمیدونم مثل همه رمانا مکالمه هارو از کجا بیارم ینی همین صحبت هایی ک‌ بین شخص اصلی رمان و بقیه رد و بدل میشه و چون سنم ۱۵هست خیلی دوست دارم داستانو با ازدواج و اینا تموم کنم ولی بخاطر سنم میگم که من و عشق و از این چبزا تو زندگیم نیست میترسم بنویسم و به پایان‌داستان به مشکل بر بخورم به نظر شما با چه موضع جالبت دیگه ای میتونم رمان و به پایان برسونم لطفا کمک کنید
  پاسخ:
  سلام
  درباره دیالوگ های رمان:
  باید توی هر صحنه از داستان دو چیز را برای خودت مشخص بکنی:
  1: صحنه با چه موقعیتی شروع می شود و با چه موقعیتی تمام می شود. مثلا شخصیت اصلی ما در یک صحنه وارد محل کارش در اولین روز کاری شده است و با این حس وارد شده است که به زودی رتبه و مقام بالاتری به دست بیارود. بنابراین موقعیت ابتدایی اعتماد به نفس و امیدواری هست. اما بعد از رویارویی با سایر شخصیت ها (همکاران و رئیس) می فهمد که کار خیلی سختی در پیش دارد و پیشرفت در کار به این آسانی ها نیست. بنابراین موقعیت پایانی یاس و ناامیدی و از دست دادن اعتماد به نفس هست. پس هدف صحنه و خط سیر آن مشخص شد.
  2. برای نوشتن دیالوگ ها باید خودت را چای شخصیت اصلی و بعد شخصیت مقابل قرار بدهی. نسبت به هدف و انگیزه شخصیت اصلی (پیشرفت در کار) کاملا آکاه باشی و در دیالوگ ها نشان بدهی که او با چه امیدواری و اعتماد به نفسی پیش می رود. در عین حال باید خودت را جای شخصیت مقابل یا ضدقهرمان هم قرار بدهی. یعنی همان کسی که مانعی بر سر راه قهرمان هست.
  حالا باید دیالوگ هایی بنویسی که تلاش قهرمان و مانعی که ضدقهرمان دارد ایجاد می کند را نشان بدهی. یعنی دیالوگ ها را در جهیت خط سیر هدف صحنه (از امیدواری◄یاس) و (از اعتماد به نفس ◄تقلیل اعتماد به نفس) پیش ببری.
  پس اول هدف صحنه و بعد انگیزه و هدف شخصیت و مانعی که بر سر راهش ظاهر می شود.
  اگر این دو را درک کنی و به خوبی خودت را هم جای قهرمان و هم جای ضدقهرمان قرار بدهی می توانی دیالوگ هایی جذاب و هدفمند بنویسی.
  مسئله دوم درباره انتخاب موضوع: بستگی به میزان تجربه ما از موضوع دارد اگر شناخت کافی نداشته باشیم نمی توانیم کار را درست پیش ببریم. سعی کن از موضوعاتی بنویسی که به اندازه کافی شناخت نسبت به آنها داری. مثلا همین موضوع ناامیدی که همه در زندگی بارها تجربه می کنیم.
  موفق باشی
 • 1397/03/20 - 09:03 ب.ظ
  امتیاز: 1 0
  سلام من تو داستان نویسی ،خلاصه نویسی،و...مهارت زیادی دارم این نظر دبیر ها و معلمایی که تا الان باهاشون بودم هست و تا الان چند داستان کوتاه نوشتم و به جشنواره های مختلف در طی سال تحصیلی فرستادم و خوشبختانه لوح تقدیر هم در این مورد زیاد گرفتم...پدر و مادرم و البته دبیرای مدرسم خیلی اسرار میکنن که این راه رو ادامه بده چون استعداد کافی رو داری و میتونی موفق بشی ولی من حس میکنم اگه این راه رو انتخاب کنم همه مسخرم میکنن و میگن فقط مینویسه ، چون اطرافیانم بهم تشر میزننن که خیلی این کارت مزخرفه!!میخوای به چی برسی و خیلی از این چرت و پرتا که مغزمو داغون مینه الان حدودا 2ماه هست که هیچی ننوشتم خیلی دلم میخواد دوباره این کارو شروع کنم ولی وجدانم میگه نه!! میخوای دوباره مورد تمسخر قرار بگیری؟؟؟
  راستی یادم رفت بگم من13 سالمه و عاشق این کارم هستم و هیچ چیز جز نوشتن ارومم نمیکنه
  پاسخ:
  سلام
  خیلی هم عالی. تبریک می گم.
  همیشه کسانی هستند که ممکن هست با کاری که ما انجام می دهیم یا راهی که می رویم موافق نباشند. نظرشان محترم هست. اما ما خودمان مسئول زندگی خودمان هستیم و نباید اجازه دهیم نظرات منفی دیگران عزم و تصمیم ما را متزلزل و نابود کند.
  در نویسندگی باید ثبات قدم داشت و به این آسانی ها جا نزد.
  الان شما 13 سالت هست و هنوز درگیر مسائل و مشکلات زندگی نشده اید، به مرور و با بالارفتن سن می بینی که سختی ها و مسائل روزمره مجالی برای رفتن به سمت نویسندگی نمی دهد. درگیر کار و تحصیلات عالیه و تشکیل زندگی و هزار مشکل ریز و درشت می شوی. فقط اهداف و انگیزهای بزرگ و قوی هستند که باعث می شوند نویسندگان به این کار ادامه دهند. چون نوشتن برای شان حکم نفس کشیدن را دارد. وگرنه نویسندگی نه پول دارد و نه شهرت آنچنانی که کسی بخواهد سختی های بسیار را تحمل کند.
  این نویسنده هست که باید خودش و کارش و راهش را به دیگران ثابت کند. نه اینکه تحت تاثیر نظر منفی دیگران دست از کار بکشد.
  بنویس و لذت ببر
 • 1397/03/18 - 08:34 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام من یه دختره شونزده ساله هستم توی تنهایی خودم زیاد داستان مینویسم در واقع آینده خودم رو مینویسم اما اکثر اوقات وسطه داستان خسته میشم و یه داستان دیگه رو مینویسم لطفا کمکم کنید
  پاسخ:
  سلام
  اگر صرفا برای خودت می نویسی می شود گفت که به صورت غیرحرفه ای کار می کنی (نه به این معنی که لزوما بد می نویسی). اما اگر به فکر مخاطب هستی و می خواهی داستانت را تمام کنی و مخاطب پسند هم باشد باید حرفه ای کار کنی. یعنی هدفمند باشی و بابرنامه و مصمم به اتمام کار باشی.
  در واقع باید نوع نگرش و نگاهت را تغییر بدهی تا بتوانی در تمام کردن رمان قدم جدی برداری. از غیر حرفه ای بودن به حرفه ای بودن وارد شوی.
 • 1397/03/13 - 09:30 ب.ظ
  امتیاز: 2 0
  سلام من به نوشتن رمان علاقه ی زیادی دارم ولی نمیدونم داخل چه برنامه ای تایپ کنم لطفا کمکم کنید
  پاسخ:
  سلام
  ساده ترین راه نوشتن رمان توی یک دفتر کاغذی هست.
  توی گوشی موبایل هم می تونید اپلیکیشن ها مختلفی رو بنا به سیستم عامل گوشی انتخاب کنید. می تونید برای موبایل اندروید یا کامپیوتر از مایکروسافت آفیس وورد استفاده کنی.
  موفق باشی
 • 1397/03/09 - 04:51 ب.ظ
  امتیاز: 1 0
  سلام من دارم یک رمان می نویسم چیکار کنم که رمانم واقعا قشنگ بشه میشه راهنمایی کنید
  پاسخ:
  سلام
  این یک سوال کلی هست
  رمان باید طرح جذابی داشته باشه. یعنی مخاطب رو دنبال خودش بکشه و برای رسیدن به این هدف باید هم مطالعه بکنید و هم تمرین
  موفق باشید
 • 1397/03/05 - 09:40 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  من پسری ۱۴ ساله هستم میخام زندگی خودمو دوستامو که اتفاق ها ورویداد هایی که داشتم و به قلم بیارم و بنویسم . فقط نمیدونم بنویسم یلا مثلا با برنامه ای با کامپیوتر تایپ کنم لطفا راهنماییم کنین از چه برنامه ای استفاده کنم برای تایپ رمان برای اندروید .باتشکر خدانگهدار
  پاسخ:
  سلام
  اینکه با چه چیزی و کجا بنویسی زیاد مهم نیست. میشه توی یک دفتر نوشت و بعد تایپ کرد یا اینکه به صورت مستقیم از همون اول توی کامپیوتر یا گوشی تایپ کرد. بستگی به این داره که با کدوم راحت باشی و کدوم مدلی دوست داشته باشی. برای تایپ می تونی توی هر نرم افزار واژه پردازی بنویسی. مثل آفیس وورد که هم نسخه کامپیوتر داره و هم نسخه اندروید.
  موفق باشی
 • 1397/03/01 - 02:32 ق.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام من دوست دارم رمان بنویسم خوانوادم میگن خیلی خوب استان مینویسم یه داستان نوشتم به اسمه خواستن توانستن است چاپش کردم و دادم به مدرسه و تو مدرسه اول شدم همه میگفت خیلی خوشگل بود کمکم کنید که بتونم رمان بنویسم من ازهیچی رمان خیر ندارم لطفا بهم بگید که بتونم رمانمو بخش کنم
  پاسخ:
  سلام
  خیلی هم عالی تبریک میگم
  به نظرم برای شروع اول چندتایی رمان بخوان تا ذهنت با این نوع ادبی آشنا شود
  اگر رمان بخوانی می بینی که رمان ها معمولا شخصیت های بیشتری نسبت به داستان کوتاه دارند. معمولا هم زمان بیشتری رو تعریف می کنند. به مرور که با ویژگی های رمان آشنا بشی می تونی توی نوشتن هم بری به سمت نوشتن رمان.
  عجله نکن.
  اول رمان بخوان، لذت ببر و بنویس. بسیار تمرین کن و بعدها به فکر چاپ و پخش رمان باش.
  سایت ما رو هم می تونی بخونی و از مطالب استفاده کنی.
  همراه ما باش
  موفق باشی
 • 1397/02/08 - 03:31 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام من دارم رمان مینویسم احساس میکنم کلمه هام خیلی ساده ست یهنی مکالمه هام خیلی ساده به نطر میاد البته نظر خودمه این
  پاسخ:
  سلام
  متوجه منظورتون از "مکالمه" نشدم. اگر منظورتون دیالوگ های (گفتگوهای) شخصیت ها هست، نباید سعی کنید کلمه به کلمه شبیه گفتگوهای واقعی بشه. گفتگوهای واقعی سرشار از حشویات هست. اما دیالوگ ها در داستان باید کارکردی داشته باشند. هر سلام علیک و خوش و بشی رو نباید در طی دیالوگ ها آورد (مگر اینکه دارای نکته ی خاص و ویژه ای باشد که داستان بدون آن دچار نقصان شود).
 • 1397/02/01 - 11:31 ق.ظ
  امتیاز: 1 0
  سلام ۲۲ سالم
  از ۱۵ سالگی شروع به نوشتن داستانهای چند صفحه ای کردم تا چند سال این روند ادامه داشت و از سه سال پیش می دانم که چه می خواهم بنویسم و می شود گفت که ۴۰٪ از آن را نوشته ام اما یک سال است که نمی توانم چیز هایی که در ذهنم می گذرد را روی کاغذ بیاورم. در گذشته از موسیقی های بی کلام برای الهام گرفتن استفاده می کردم ، لطفا مرا راهنمایی کنید.
  سپاس
  پاسخ:
  سلام
  اگر درست متوجه منظورتان شده باشم، گویا حس می کنید چشمه ی سابقا جوشان قلمتان خشک شده است.
  نکته اول: فی الواقع (به نظر من) چیزی به اسم "الهام" وجود ندارد. اگر هم چنین چیزی باشد نمی شود روی آن برای نوشتن زیاد حساب کرد. چون ممکن است مواقعی خودی نشان بدهد و در بیشتر مواقع هم دست ما را توی پوست گردو بگذارد و هر چه منتظرش بنشینیم خبری از آن نشود. در اینجا منظور از الهام بیشتر چیزی هست که از جایی فرای دنیای عادی، بر نویسنده نازل می شود. انگار که فرشتگان برای نویسنده تحفه آورده باشند. برای همین نویسنده تا از راه رسیدن این فرشتگان حامل الهام باید چشم به راه باشد و دست به نوشتن نبرد، یا نتواند که ببرد.

  نکته دوم: کسانی که به صورت حرفه ای نویسندگی می کنند کاری با الهامات گاه به گاه ندارند. آنها می نویسند. چون خود نوشتن را الهام بخش می دانند. به قول نویسنده ای: فقط بنویس، حتی اگر مجبور شوی کل یک صفحه را با اسم خودت پر بکنی. رفته رفته چیزهایی در مغزت جرقه می زند.

  نکته سوم: به نظر من چیزی که از آن به نام "الهام" یاد می شود، چیزی نیست جز حاصل جمع: تجربیات پیشین ما، دیده ها، شنیده ها، مشغله های فکری روزمره و هزاران چیزی که از دنیای بیرون در حافظه ی خود به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه جذب می کنیم. گاه ترکیب آنها در اثر محرکی منجر به تولید ایده های جذاب و بکر می شود.
  بنابراین تنها کار نویسنده این هست که به خوبی دنیای اطراف خود را درک کند، با تمام حواس خود. نویسنده تا ورودی نداشته باشد، خروجی قابل توجهی هم در کار نخواهد بود.

  نکته چهارم: اگر ورودی داشتیم اما باز ایده ای به ذهنمان خطور نکرد چه؟
  یک خرده زحمت دارد. درست مثل چاه زدن هست. و رسیدن به جایی که آبی زلال و گوارا در زیر تخته سنگی سخت قرار دارد. یک نویسنده هم باید بتواند به محتوای ناخودآکاه خود نقب بزند. برای تونل زدن به محتوای ناخودآگاهمان باید شروع به تحریک آن کنیم. راه های زیادی برای این کار وجود دارد.
  تمرین اول: از کسی بخواهید به صورت تصادفی یک شی را نام ببرد، هر چیزی می تواند باشد. مثلا مادرتان توی آشپزخانه دارد ظرف می شورد. در جواب می گوید: بشقاب.
  حالا شما این "بشقاب" را در مرکز توجه تان قرار می دهید و بی درنگ سوال های بیشماری را با استفاده از طوفان ذهنی طرح می کنید؟
  1. این بشقاب چه جنسی دارد؟ گران هست یا ارزان؟ طرح و نقشش چیست؟ آیا فقط برای غذا خوردن استفاده می شود یا ارزش هنری هم دارد که مثلا بزنند به دیوار؟ آیا امکان داردکسی خاطره ای از یک بشقاب داشته باشد؟ مثلا بشقابی که جز جهیزیه ی یک زن باشد؟ یا بشقابی که مادرشوهر هدیه آورده باشد و برای مرد مهم باشد؟ یا بشقاب عتیقه ای که ناصرالدین شاه توی آن غذا خورده؟ اگر هر یک از این بشقاب ها بشکند چه اتفاقی برای آدم ها می افتد؟ اگر کسی این بشقاب را بدزدد. اگر بچه ی کوچکی بزند و بشقاب خاطره سازی را که مرد و زنی اولین نهار زندگی مشترکشان را در آن خورده اند بشکند چه اتفاقی می افتد؟ اگر زن بشقاب مادرشوهر را سر به نیست بکند چه می شود؟ اگر توی یک مهمانی دزدی بخواهد بشقاب ارزشمندی را از روی دیوار صاحبخانه بدزدد، اگر دزدی اش لو برود؟ یا نه اگر کسی کارش جمع کردن کلکسیونی از بشقاب ها باشد؟
  خب من این طوفان فکری را می توانم خیلی فراتر از این ادامه دهم تا اینکه کلی ایده از دل این طوفان فکری بیرون بیاید. فقط توجه داشته باشید که بهتر است این سوالات را به سمتی ببرید که با آدم ها و احساسات آنها پیوند بخورد، برای آدم ها مهم باشد.
  ما همین کار را می توانیم با خیلی از عناصر دیگر هم انجام بدهیم. مثلا می گویم اسم یک مکان به خصوص را به من بگویید. جواب یک دوست می تواند این باشد: انباری ته سوپرمارکت سر کوچه ما.
  حالا اگر بخواهیم با طوفان فکری این «انباری ته سوپرمارکت یک کوچه" را به پرسش بگیریم و سوال بارانش کنیم. هر چیزی که به ذهن تان می رسد بنویسید. نترسید. هر چیز با ربط و بی ربطی که به ذهن تان می رسید. سوال های مزخرف و احمقانه. هر چیزی.
  این انباری بزرگ هست یا کوچک؟ درش چوبی هست یا فلزی یا یک پرده جلویش کشیده اند؟ چراغ دارد؟ چه چیزهایی تویش نگه می دارند؟ چه چیز غیرمترقبه ای می توان در آن پیدا کرد؟ مثلا یک پوست آدامس که کارگری بعد از استفاده آن را انجا انداخته. یا یک صندلی که صاحب مغازه یک وقت هایی دور از چشم زنش می آید و آنجا سیگار می کشد و رویش می نشیند یا شاگر مغازه می آید و با نامزدش اس ام اس بازی می کند یا کیف پول یکی از مشتری ها که شاگرد مغازه ای بعد از پیدا کردن آنجا مخفی اش کرده یا یک روز شاگر مغازه ای توی انباری قایم شده و از صاحب کارش در انجام کاری نامتعارف فیلم گرفته یا اصلا یکی را گرفته اند آنجا حبسش کرده اند؟ چه کسی را؟ چرا؟ یک مشتری؟ یک بدهکار؟ یک طلبکار؟ چه کسی این کار را کرده؟ چه بلایی می خواهد سرش بیاورد؟

  این تمرین را می توانیم با اشیا، مکان، زمان، شغل و پیشه، حتی یک مفهوم (عشق، مرگ، زندگی، ایثار، حسادت و ...) و چیزهایی دیگر انجام بدهیم.
  اگر در نوشتن بخشی از داستان یا رمان خود گیر کرده اید و اصطلاحا قلمتان خشک شده است می توانید بخشی از آن را بگیرید و در زیر بارش بی امان سوالات طوفان ذهنی قرار بدهید تا بی نهایت راه پیش روی شما بگذارد.

  در پایان: فرض کنید 10 یا 20 دقیقه یا بیشتر چند صفحه با این سوالات و ایده ها پر کردید. حالا یکبار از اول تا آخر بخوانید. در نوبت بعد یک قلم قرمز بردارید و سوالات و ایده های سطحی را خط بزنید. از ضعیف ترین شروع بکنید. می بینید که هر چه به انتهای فهرست نزدیک می شوید با ایده های جذاب تری مواجه می شوید با راهکارهایی نو، بکر و بدیع. اینجا همان جایی هست که شما به آبی زلال و شفاف رسیده اید و می توانید هم داستان و هم مخاطبان تان را سیراب کنید.

  امیدوارم این راهکار مفید باشد.
  موفق باشید
 • 1397/01/27 - 08:07 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  خسته نباشید استاد من رمانم در سبک اکشن و تخیلی هستش میخوام براش یه سرزمین جدید بسازم ولی نه طوری که در سیاره یا جایی در فضا باشه ا نقشه این سرزمین رو کشیدم اما نام شهر ها یا رودها واسم مشکله اینو هم بگم این داستان به سبک شمشیری هست
  ممنون از سایت خوبتون
 • 1397/01/17 - 03:34 ب.ظ
  امتیاز: 1 0
  سلام من 14 سال سن دارم میخوام یک رمان خوب و پرفروش بنویسم،لطفا راهنماییم کنید!
  پاسخ:
  سلام
  به معروفیت و پول و این چیزها فکر نکن چون توی نتیجه کار تاثیر منفی میگذاره
  بنویس برای اینکه از نوشتن لذت ببری و یک داستان تازه خلق بکنی
  همین
 • 1397/01/15 - 02:05 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام
  خیلی وقته که یه رمانو شروع کردم که بنویسم اما همش با حرف های و صحبت های بقیه خانواده که میگن تو که چیزی بلد نیستی مواجه شدم. الان نمی دونم چیکار کنم. به نوشتن ادامه بدم یا اینکه نه؟و جای سختش اینجاست که موضوع داستان هم طنز و عاشقانس. با اینکه خیییلی رمان خوندم ولی الان نمودونم چیکار کنم و علاقه ی ریادی هم به نوشتن دارم.لطفا راهنماییم کنید.من فقط 12 سالمه ...
  پاسخ:
  سلام
  اجازه نده نظرات منفی توی کارت تاثیر بگذاره. اگر نظری درست و خیرخواهانه هست اون رو گوش بده و ازش یاد بگیر و ضعف هات رو اصلاح کن اگر هم مغرضانه هست توجهی نکن و کارت رو ادامه بده.
  هر ضعفی رو میشه با تمرین کردن و مطالعه اصلاح کرد.
  سعی کن بنویسی و لذت ببری.
 • 1397/01/10 - 11:59 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  من می خوام یه رمان 10 صفحه ای برای مدرسم بنویسم چه چوری شروع کنم
  پاسخ:
  سلام
  رمان ها معمولا بالای صد صفحه هستند
  شما باید یک داستان کوتاه بنویسید
  ساختار کلی این هست: یک شخصیت، مشکلی دارد که برای حل آن تلاش میکند.
  مثلا: سارا کتابش را گم کرده و می داند که پدر مادر دعوایش می کنند. الان سارا چه کار می کند؟ و در نهایت چه می شود.
  این یک نمونه ساده و خیلی ابتدایی هست که می توانید داستان هایی با این ساختار خلق بکنید.
  موفق باشی
 • 1397/01/10 - 11:37 ق.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام. من۱۳ سالمه و دارم چند رمان تقریبا ترسناک و غمگین مینویسم. و این داستان ها رو برای هم سن و سال های خودم مینویسم. به فکر چاپش هستم. خودم داستانو تایپ میکنم. و برای چاپ و پخش اون ها تو مغازه ها باید چکار کنم؟ هزینه ی زیادی میخواد؟
  پاسخ:
  سلام
  خیلی عالی هست که داری می نویسی. تبریک می گم.
  برای انتشار کتاب کارهای مختلفی می شود کرد.

  یا باید کتاب را به یک ناشر بدهی تا برای کتاب از وزارت ارشاد مجوز بگیرد و بعد برای چاپ کتاب سرمایه گذاری بکند و کتاب را بعد از چاپ در کشور پخش بکند تا در مغازه ها فروخته شود.

  یا اینکه خودت متن کتاب را به اداره ارشاد ببری ارائه بکنی و مجوز بگیری و بعد با پول خودت کتاب را چاپ و بعد در کتابفروشی ها پخش بکنی.

  هر کدام از این روش ها خوبی هایی دارند و بدی هایی.

  مثلا شاید به خاطر کار اولی بودن نویسنده (یعنی نویسنده ای که کار اولش را منتشر می کند و کسی نویسنده را نمی شناسد) ناشری پیدا نشود که بخواهد روی چاپ کتاب سرمایه گذاری بکند و برای چاپ کتاب پول خرج بکند. چون ناشر می ترسد که کتاب فروش نرود. یا مثلا کتاب چندان قوی نباشد و دلایل دیگر.

  اگر اصرار بر چاپ کتاب توسط خودت داشته باشی ، باید با کارهای مربوط به مجوز گرفتن و چاپ و پخش آشنا باشی و همچنین پول کافی داشته باشی چون چاپ کتاب هزینه های زیادی دارد.

  هزینه های مربوط به چاپ هم بستگی به این دارد که کتاب را چه طور چاپ کنی.
  برای چاپ بالای 1000 جلد معمولا از چاپ افست و برای چاپ های کمتر از چاپ دیجیتال استفاده می کنند. هر چقدر که تعداد صفحات کتاب و تیراژ کتاب (تعداد جلدهایی که می خواهی چاپ کنی) بیشتر باشد هزینه چاپ بیشتر است. نوع جلد و نوع صحافی و نوع کاغذ هم در هزینه چاپ تاثیر دارد. می بینی که کسی را می خواهد که آشنا به این امور باشد.

  اما یک راه دیگر هم وجود دارد و آن این هست که کتاب را در فضای مجازی و در قالب یک کتاب الکترونیکی (مثلا فرمت PDF) منتشر بکنی. اینطوری نه نیاز به مجوز هست و نه هزینه ای دارد.
  بعد هم می توانی کتاب را آپلود بکنی و لینک دانلود کتاب را قرار بدهی و از دیگران دعوت بکنی تا آن را دانلود بکنند و بخوانند.

  امیدوارم توانسته باشم جواب سوالت را بدهم.
  موفق باشی
 • 1397/01/09 - 11:45 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام
  من همه مدل رمانی رو خوندم و با سبک نویسنده های خارجی رمان نوجوان آشنایی زیادی دارم از ی طرف دیگه رمان های ایرانی ک سبک قشنگی دارن رو هم خوندم و خودم یه رمان به ترکیبی از اینا دارم می نویسم و سنم هم پایینه خواستم بدونم وقتی پروژه ام تکمیل شد باید به چه کسی نشونش بدم ک بگه این رمان مشکلش کجاست چجور چاپش کنم به کی نشونش بدم؟
  پاسخ:
  سلام
  طبیعتا باید به اهل فن نشان بدهی. یعنی کسانی که یا نویسنده و منتقد هستند یا کتابخوان جدی و حرفه ای که کتاب های زیادی خوانده اند و صاحب نظر هستند.
  با ناشرین هم می توانی صحبت کنی. کتاب هایی که خوانده ای را نگاه کن ببین کدام ناشر چاپ کرده است. بعد شماره تماس و آدرس یا ایمیل و سایت و صفحات اجتماعی اش را پیدا کن و تماس بگیر تا بتوانی حضوری یا مکاتبه ای باهاشان در این باره صحبت کنی.
  موفق باشی
 • 1397/01/01 - 01:19 ق.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام
  من در حال نوشتن یک رمان هستم
  ذهن خیلی مشغولی دارم و مدام ایده های جدیدی به ذهنم میاد
  اما در نوشتن توصیف حال هوای جسمی شخصیت ها و کار های که از نظر حرکتی انجام میدن مشکل دارم
  چیکار کنم؟
  پاسخ:
  سلام
  توصیه می کنم کار دیگر نویسندگان را در زمینه توصیف و روایت بخوانی.
  بعد هم تمرین زیاد
  موفق باشی
 • 1396/12/26 - 02:41 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام ببخشید وقتی رمانو مینویسی چجوری باید منتشرش کنی
  پاسخ:
  سلام
  یا باید بعد از اتمام به ناشران بدهی تا منتشر بکنند.
  یا خودت مجوز بگیری و با هزینه شخصی منتشر بکنی.
  یا اینکه به صورت اینترنتی و در قالب کتاب الکترونیکی مثلا در فرمت پی دی اف منتشر بکنی.
 • 1396/12/26 - 12:24 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام من میخام رمان بنویسم ولی نمیدونم چجوری شروع کنم مینویسم احساس میکنم رمان خوبی نیست کمکم کنید لطفا
  پاسخ:
  سلام
  این مسئله ای که نوشتید خیلی کلی هست و نمیشه اینطوری جواب داد.

  1. باید این کاره باشید. یعنی ذوق و قریحه و نگاه و استعداد یک نویسنده را داشته باشید.
  2. باید انگیزه و هدف و دلایل قوی برای نوشتن داشته باشید. چیزی که باعث حرکت شما در یک مسیر طولانی بشه. نوشتن یک رمان هفته ها و ماه ها طول میکشه. با انگیزه های مقطعی و زودگذر مثل شهرت و معروفیت و خودنمایی نمیشه توی این کار جلو رفت.
  3. باید بتونید انرژی و انگیزه خودتون رو مدیریت بکنید. نویسندگی در موارد بسیاری سراسر افسردگی و یاس هست. مخصوصا در مملکت ما. اگر از عهده مدیریت خودتون بر نیایید خیلی زود ناامید و بی انگیزه می شید.
  4.قبل از نوشتن حتما باید به اندازه کافی مطالعه کرده باشید. کتاب های خوب. نه صرفا کتاب های اینترنتی عاشقانه. کتاب خوب از بزرگان رمان نویسی.
  5...
  مشکل رو در یکی از موارد بالا باید جستجو بکنید.
  موفق باشید
 • 1396/12/26 - 09:33 ق.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام
  میخواستم بپرسم شما چه نوع رمان هایی مینویسین
  مثلا آزاد هستین هر موضوعی را که میخواین بنویسین؟(مثلا رمان های هم جنس بازی؟)
  پاسخ:
  سلام
  هر کسی آزاد هست از هر چه که خواست بنویسد.
  اما در انتشار کتاب در کشوری مثل ایران محدودیت هایی وجود دارد و نمی شود به صورت رسمی کتاب هایی با موارد خاص را منتشر کرد.
  آزادی نوشتن هست ولی آزادی انتشار نه.
 • 1396/12/24 - 05:56 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  من از رمان نوشتن خسته شدم اما دوستام میگن بنویس خیلی داستانت باحاله دلمم میخواد بنویسم اما اشتیاقی واسه نوشتن ندارم
  پاسخ:
  سلام
  گاهی پیش میاد. باید به انگیزه های اولیه ات برگردی. اصلا از اول برای چی می نوشتی؟ اگه انگیزه قوی و ارزشمندی نداشته باشی بعد از یک مدت از تب و تاب می افتی. اما اگه انگیزه و دلایل خوب داشته باشی همیشه شور و شوق کافی برای نوشتن داری.
  اگه برای شهرت و معروفیت و خودنمایی بنویسی بعد از یک مدتی انگیزه هات از دست میره. اما با دلایل و انگیزه های درست همیشه تو مسیری.
  شاید هم یک روزی به این نتیجه برسی که اصلا این کاره نیستی و یک جوزدگی مقطعی و زودگذر بود ...
  موفق باشی
 • 1396/12/22 - 04:15 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام
  من ۱۶ سالمه و رمان نویسیم عالیه ولی نمیدونم درباره ی چه موضوعی بنویسم و این من و خییلی اذیت میکنه
  پاسخ:
  سلام
  طبیعتا باید از موضوعی بنویسید که خودتون علاقه دارید.
  اگر هم دنبال ایده و سوژه هستید خبرهای روز را دنبال بکنید.
  ببنید دور و برتان چه خبر هست
 • 1396/12/21 - 03:44 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام من رمانمو حاضر کردم ولی نمیدونم چجوری بزارم داخل سایت لطفا راهنمایی کنید ممنون از زحماتتون
  پاسخ:
  سلام
  در سایت ما که رمان منتشر نمی شود. باید با مدیران سایت هایی که کتاب رمان منتشر می کنند تماس بگیرید.
  موفق باشید
 • 1396/12/20 - 05:35 ب.ظ
  امتیاز: 2 0
  سلام من 12سالمه و میخوام رمان بنویسم تا الان 5 تا رمان نوشتم ولی همش بچگانه میشه چیکار کنم ؟ لطفا کمکم کنید
  پاسخ:
  سلام
  مطالعه. کتاب های خوب در زمینه ای که دوست دارید بخوانید.
  مشاهده. در دنیای اطرافت خوب مشاهده بکن. به آدم ها دقت بکن. به روابط آدم ها و مسائلی که آدم ها در سنین مختلف با آن ها دست به گریبانند. دغدغه های روز مره. احساسات و ...
  اینها می تونه کمک بکنه.
 • 1396/12/13 - 11:01 ق.ظ
  امتیاز: 1 0
  سلام من 15سالم هست و همه از نوشتنم تعریف میکنن یه جورایی بهم میگن از ته دلت مینویسی اما خب بعضی وقتا هم کم میارم با کمک یکی از دوستام که نویسنده هست دارم یه رمان مینویسم ولی اون همش از نوشتن من ایراد میگیره و خب برای من خیلی سخته چون من تمام تلاشمو میکنم که خوب بنویسم اما اون همیشه ایراد میگیره و میگه فعل هامو بدم مینویسم میخاستم ببینم برای بهتر نوشتن چیکار کنم و اینکه رمان خیلی میخونم و علاقه زیادی دارم
  پاسخ:
  سلام
  برای بهتر نوشتن، مخصوصا از نظر نگارش و دستور زبان باید زیاد بخوانید. منظور خواندن هر کتابی نیست. کتاب های خوب از نویسندگان خوب. اگر از نویسندگان ایرانی می خوانید به سراغ کارهای خوب بروید و به کتاب های الکترونیکی عاشقانه که هم سن و سال های تان می نویسند اکتفا نکنید. نویسندگان بزرگی همچون محمود دولت آبادی، احمد محمود، هوشنگ گلشیری، رضا براهنی، ابوتراب خسروی و شهریار مندنی پور و امیرحسن چهلتن، عباس معروفی، محمدرضا صفدری و رضا جولایی و ده ها نویسنده دیگر. از خانوم ها هم کسانی مثل فریبا وفی، شهرنوش پارسی پور، گلی ترقی، سیمین دانشور، زویا پیرزاد ...
  اگر کتاب خارجی هم می خوانید از مترجم های خوب بخوانید...
  اگر هم حوصله اش را دارید از روی کتاب های خوب مشق بکنید. یعنی از روی چند صفحه ی آن با دقت بنویسید. ببینید مثلا جملات کوتاه هستند یا بلند. طول جملات چه ارتباطی با فضای داستان دارد. اگر داستان غمگین هست چه طور؟ اگر سرحال و شاد هست چه طور؟ ببینید مثلا نویسنده جای فعل و فاعل را مثل همیشه انتخاب کرده یا تغییراتی داده. چقدر از صفت ها استفاده کرده، چقدر از قیدها. قیدها را کجا گذاشته؟ دقت کنید ببینید کلمات در جمله بار احساسی دارند یا نه و چرا نویسنده از بین چند کلمه هم معنی این یکی را انتخاب کرده؟
  اگر به اینها دقت بکنید رفته رفته شیوه درست نوشتن در ذهن شما حک می شود.
 • 1396/12/11 - 12:48 ق.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام.

  یه سوال
  به نظر شما از سن کم شروع به نویسندگی نکنیم ؟
  پاسخ:
  سلام
  نویسندگی در هر سنی خوب هست.
  اما اینکه نتیجه ی کارمان برای چاپ قابل قبول باشد مسئله دیگری هست.
  معمولا برای اینکه نتیجه داستان یا رمان خوب باشد نویسنده باید به اندازه کافی تجربه ی زندگی داشته باشد. صرفا به اتکای تخیل نمیشه نوشت. تجربه ی زندگی هم مهم هست.
  اما توی هر سنی میشه نوشت و حتی نوشته ها رو توی مجلات و روزنامه ها یا سایت ها و وبلاگ ها منتشر کرد.
  نوشتن در هر سنی مفید هست.
  موفق باشید
 • 1396/12/10 - 10:37 ق.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام ببخشید منظورمو اشتباه به عرض رسوندم منظور من از اسم ها اسامی شخصیت های داستانه.
  داستان من مربوط به داستان نویسنده انگلیسی هست برای همین اسامی فارسی نمیتونم انتخاب کنم لطفا راهنمایی کنید
  پاسخ:
  سلام توی کامنت قبلی جواب دادم به این مورد و گفتم که یکی از راهاش جستجو در سایت های خارجی هست. مثلا این دوتا سایت برای انتخاب اسم بچه هست و شما می تونید کلی اسم خارجی ببینید
  http://www.nancy.cc
  https://www.thebump.com/baby-names
  بهتره به سایت هایی مراجعه بکنید که دایرکتوری هستند مثلا فهرست پزشکان مهندسان وکلا و ... اینطوری به کلی اسم و فامیل دسترسی پیدا می کنید.
 • 1396/12/06 - 03:12 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  منو ببخشید منظور از اسم، اسم شخصیت ها هست واقعا معذرت میخوام
  پاسخ:
  سلام
  خواهش می کنم
  برای اسم شخصیت قدیمتر ها به دفترچه تلفن ها مراجعه می کردند. همان کتاب هایی که شماره های اشخاص توی اون چاپ می شد.
  هم برای اسامی ایرانی و هم خارجی می تونید توی اینترنت سئرچ بکنید. سایت های زیادی برای اسامی در زبان های مختلف وجود داره.
  خودتون هم می تونید یکسری فهرست بنویسید. یک فهرست برای نام و یک فهرست برای نام خانوادگی و بعد به صورت تصادفی اونها رو ترکیب کنید.
  البته بعضی مواقع هم نویسنده ها اسامی را به صورت نمادین انتخاب می کنند. مثلا اگر بخواهند به صورت ضمنی و کنایی به شجاعت شخصیت در نام خانوادگیش اشاره بکنن اسمش رو میگذارن: علی شجاع زاده / البته این مثال بود. انتخاب اینجور اسامی باید با دقت و به صورت ضدکلیشه و خیلی نامحسوس باشه تا توی چشم نزنه و گل درشت نباشه.
 • 1396/12/03 - 11:07 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام من الان 16سالمه و خیلی دوست دارم رمان بنویسم ولی نمیدونم از کجا شروع کنم تا دست به قلم میزنم نمیتوتم بنویسم واقعا خیلی دوست دارم یک نویسنده خوب بشم
  پاسخ:
  سلام
  به نظرم باید به اندازه کافی مطالعه بکنی تا با رمان آشنا بشی
  باید ببینی نویسندگان بزرگ رمانشون رو چه طوری شروع می کنن؟ چه طوری شخصیت رو معرفی می کنن؟ چه جوری محیط اطراف شخصیت رو توصیف می کنن؟ و خیلی چیزهای دیگه و مهمترینش اینکه یک شخصیت چه مسیری رو از اول تا آخر رمان طی می کنه؟ در طول رمان چه تغییری می کنه؟ به دنبال چی هست و رمان درنهایت چه طور تموم میشه.
  اگه موقع خوندن رمان روی این نکات دقت بکنی خیلی چیزها یاد می گیری و موقع نوشتن با آگاهی دست به قلم می بری.
  ما وقتی که تازه نویسندگی رو شروع کردیم باید از روی دست نویسندگان بزرگ مشق بکنیم تا یاد بگیریم و بعد وقتی به اندازه کافی تجربه کردیم راه و روش خودمون رو پیدا می کنیم
  موفق باشی
 • 1396/11/30 - 09:38 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام
  چجوری میتونم رمانی که نوشتم رو توی یکی از اپلیکیشن های رمان قرار بدم ؟
  پاسخ:
  سلام
  یا باید یک اپلیکیشن اختصاصی طراحی بکنید و یا اینکه با طراحان و صاحبان اپلیکیشن ها تماس بگیرید و بخواهید که از رمان شما هم استفاده بکنند و فایل را برای شان بفرستید. ببینید در اپلیکیشن ایمیل یا نحوه تماس را مشخص کرده اند یا نه.
  موفق باشید
 • 1396/11/28 - 02:39 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  من نمی دونم رمانم را درباره چی بنویسم برای یک نمایشگاه می خوامش تازه می خواهم شخسیت اصلیش پسر عمه ام باشه
  پاسخ:
  سلام
  از تجربیات شخصی خودت استفاده کن. اتفاقاتی که برات افتاده.
  یک راهش استفاده از شیوه ی "چی می شد اگر...؟" هست.
  مثلا:
  چی می شد اگر یک روز از خواب بیدار می شدم و می دیدم توی یک خونه دیگه هستم؟
  چی می شد اگر وقتی از مدرسه به خانه بر می گشتم می دیدم که خانه ی مان خالی هست و حتی اسباب و اثاث مان هم نیست؟
  چی می شد اگر یک روز وقتی که توی خانه هستم یکی از فامیل های دورمان با کلی بچه ی شلوغ مهمان می آمدند؟
  یا چی می شد اگر یک روز سر کلاس وقتی می خواستم کتاب های درس را بیرون بیاورم ببینم که هیچ کتاب دفتری توی کیف نیست و به جایش پر از ... هست؟
  اینطوری می تونی کلی سوژه درست کنی و ایده های تازه داشته باشی.
 • 1396/11/27 - 05:15 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  چجوری باید یک داستان بنویسیم؟
 • 1396/11/25 - 07:41 ب.ظ
  امتیاز: 1 0
  ببخشید اینقد مزاحمتونم من داستانم تا یه جایی نوشتم اما کسی که رمان خوان باشه و باهام رو درواسی نداشته باشه پیدا نکردم اگه ممکنه یه راه ارتباطی تلگرامی بزارید تا اینایی که نوشتم رو بهتون نشون بدم واقعا وبلاگ عالی دارین خیلی کمکم کرده
  پاسخ:
  سلام
  مراحمی دوست عزیز
  به دلیل مشغله های فراوان نمی تونم قول 100% بدهم که آثار دوستان را بخوانم. اگر زمانی پیدا کنم سعی می کنم نگاهی بیاندازم.
  فعلا می توانید اگر اثری داشتید فایل اون رو (متن یا پی دی اف) به ایمیل خانه رمان ارسال بکنید تا اگر فرصتی داشتم بخوانم و نظرم را بنویسم.
  ایمیل خانه رمان:
  novel.home@yahoo.com
 • 1396/11/23 - 09:47 ب.ظ
  امتیاز: 1 0
  سلام ممنون واسه کمکتون راستی اگه بخوام اسامی خوبی برای داستانم پیدا کنم چیکار کنم.خیلی داستانم با کمکتون جذاب شده به چند تا از دوستانم نسخه ویرایش نشده ای نشون دادم میگن خیلی مجذوبش شدن ولی هرچی فکر میکنم نمی تونم اسم خوب پیدا کنم به نظرتون چاپ میشه به عنوان اولین چیزی که مینویسم.
  پاسخ:
  سلام
  توی نویسندگی باید حوصله و صبر به خرج داد. خیلی کم پیش میاد که نویسنده ای در همان قدم اول شاهکار خلق کند و کارش به چاپ برسد مگر اینکه قبل از چاپ اولین اثرش به اندازه کافی مشق کرده باشد. قبلا درباره انتخاب اسم رمان نوشته ام:

  یک اسم خوب برای رمان می تواند دارای ویژگی های زیر باشد: تازه باشد/ اشاره ای غیر مستقیم باشد به کلیت رمان و مضمون و موضوع محوری آن بدون اینکه همه چیز را لو بدهد/ گاهی وقت ها هم نویسندگان اسمی انتخاب می کنند که هیچ ارتباطی به رمان ندارد و یا حداقل اینکه ارتباط اسم با رمان حتی بعد از اتمام خواندن هم به درستی برای خواننده آشکار نمی شود. بهتر است قبل از نوشتن و اتمام رمان خودتان را درگیر انتخاب اسم نکنید. چون ممکن هست باعث عدم پیشروی شما در نوشتن رمان شود. می توانید با یک اسم موقت کار را پیش ببرید. به احتمال زیاد بعد از پایان رمان و کمی فاصله گرفتن از آن چیزهایی در ذهن تان خودی نشان خواهند داد. اگر انتخاب اسم برای تان خیلی سخت بود بهتر است چیزهای دیگر کمک بگیرید. از ترانه هایی که شنیده اید یا شعرهایی که خوانده اید. گاهی یک عبارت دو کلمه ای با معنی می تواند به کار رمان تان بیاید. حتی بعد از اتمام رمان خودتان می توانید بروید به سراغ بخش های حیاتی کتاب بروید و ببینید که از میان دیالوگ ها و افکار شخصیت ها چه چیزی دستتان را می گیرد. می توانید پیرامون مضمون اصلی رمان تان طوفان فکری بکنید و هر چیزی که به ذهن تان رسید روی کاغذ بیاورید و بعد با حذف موارد کمتر تاثیر گذار در نهایت به بهترین گزینه برسید. مثلا رمان من درباره ی عشق هست. عشقی که باعث می شود شخصیت ما همه چیزش را از دست بدهد و به معشوقش هم نرسد. حالا من راجع به این مضمون عشق و موضوع عشقی که عاشق را نابود می کند و اینکه عشق نابودگر هست و نه سازنده طوفان فکری می کند و این عبارات به ذهنم جاری می شود:
  ویرانه ای در جان
  طوفان عشق
  سیلاب عشق
  عشق ویرانگر
  غریق
  عبور از گردباد
  فریاد در گردباد
  رویای طوفان زده
  مسافر آتش
  گدازه های چشم
  و ...
  شاید در مدت یک ساعت ده ها عنوان دیگر به فکر من خطور بکند. خوب یا بد، ضعیف یا قوی، باربط یا بی ربط، چرت و پرت یا شاهکار. تنها کاری که باید بکنیم این هست که فقط در پیرامون مضمون و موضوع رمان فکر بکنیم. حتما باید در ذهن مان تصویر سازی بکنیم. برای من عشق شبیه یک رودخانه طغیانگر یا یک آتش فشان فعال شده یا یک گردباد سهمگین بود که به جان و روح و روان شخصیت ام هجوم آورده است. حتما باید خیال بکنیم و تصویر ذهنی بسازیم. هر چه به ذهنمان رسید روی کاغذ می آوریم و بعد می نشینیم با حذف موارد ضعیف شروع می کنیم. بعد از حذف ها شاید به 3-4 عنوان خوب و حتی ناب و تازه برسیم. آن وقت باز از موردی که نسبت به دیگران ضعیف هست شروع به حذف می کنیم تا به انتخاب نهایی برسیم.
  سعی کنید چند مورد آخر را جایی برای خودتان یادداشت بکنید تا در صورتی که نیاز بود باز از آنها کمک بگیرید.
 • 1396/11/22 - 01:24 ب.ظ
  امتیاز: 1 1
  یه سوال برای اینکه داستانم تبدیل به رمان بشه باید چند صفحه باشد الان شروع به نوشتن رمانی که قبلا گفتم کردم وتا حالا یک صفحه نوشتم فکر کنم جذابه. اسم نویسی برای موجودات داستانم کار سختیه چون ادامه رمان جی ار. ار. تالکین هست ونمیشه به فارسی نوشت به نظرتون موفق میشم
  پاسخ:
  سلام
  بهتره بنویسی و از نوشتن لذت ببری و توجهی به واکنش بقیه نکنی.
  برای درست نوشتن و یادگرفتن راه و رسم نوشتن رمان باید به اندازه کافی رمان بخوانی. مخصوصا رمان در زمینه ی مورد علاقه ات.
  اگر بخواهم یک توصیه کوتاه بکنم باید موارد زیر را برای خودت مشخص بکنی و بعد شروع به نوشتن کنی:
  1. یک خلاصه ی دو-سه خطی از کل داستانی که می خواهی در نهایت داشته باشی برای خودت بنویس. این خلاصه چند خطی شامل موارد زیر هست: شخصیت اصلی چه کسی هست؟ چه هدفی دارد و می خواهد چه کاری بکند و یا چه چیزی را به دست بیاورد؟ برای رسیدن به هدفش با چه موانعی روبرو می شود؟ و در پایان آن را به دست می آورد یا نه؟
  2. بعد از نوشتن این خلاصه می توانی طرح کلی رمان را بر اساس آن بنویسی. این طرح بلندتر از آن خلاصه است و کمی بیشتر وارد جزییات می شوی. مثلا شخصیت اصلی و شخصیت های فرعی و همچنین زمان و مکانی که رمان روی می دهد. همچنین انگیزه های شخصیت و ...
  3. با داشتن یک خلاصه 2 خطی و یک طرح تقریبا کامل می توانی شروع به نوشتن کنی چون الان شروع میانه و پایان رمان را در اختیار داری و راه را گم نمی کنی.
  موفق باشی
 • 1396/11/21 - 09:29 ب.ظ
  امتیاز: 2 0
  باسلام همتون فیلم ارباب حلقه ها رودید یا رمانشو خوندید. شاید عجیب به نظر بیاد ولی من یه چند شب پیش خواب ادامه رو دیدم و کسی داش باهام صحبت میکرد که باید این خوابو رو روی کاغذ بیارم اما تجربه ای در نوشتن ندارم انشاء خوبی هپ میتونم بنویسم اما از ترس مسخره شدن جرات نکردم انشاء دلخواه مو بنویسم. خیلی دلم میخواد این خواب رو بنویسم. من 14 سالمه. اگه کسی میدونه چجوری شروع کنم کمکم کنه لطفا
  پاسخ:
  سلام
  بهتره بنویسی و از نوشتن لذت ببری و توجهی به واکنش بقیه نکنی.
  برای درست نوشتن و یادگرفتن راه و رسم نوشتن رمان باید به اندازه کافی رمان بخوانی. مخصوصا رمان در زمینه ی مورد علاقه ات.
  اگر بخواهم یک توصیه کوتاه بکنم باید موارد زیر را برای خودت مشخص بکنی و بعد شروع به نوشتن کنی:
  1. یک خلاصه ی دو-سه خطی از کل داستانی که می خواهی در نهایت داشته باشی برای خودت بنویس. این خلاصه چند خطی شامل موارد زیر هست: شخصیت اصلی چه کسی هست؟ چه هدفی دارد و می خواهد چه کاری بکند و یا چه چیزی را به دست بیاورد؟ برای رسیدن به هدفش با چه موانعی روبرو می شود؟ و در پایان آن را به دست می آورد یا نه؟
  2. بعد از نوشتن این خلاصه می توانی طرح کلی رمان را بر اساس آن بنویسی. این طرح بلندتر از آن خلاصه است و کمی بیشتر وارد جزییات می شوی. مثلا شخصیت اصلی و شخصیت های فرعی و همچنین زمان و مکانی که رمان روی می دهد. همچنین انگیزه های شخصیت و ...
  3. با داشتن یک خلاصه 2 خطی و یک طرح تقریبا کامل می توانی شروع به نوشتن کنی چون الان شروع میانه و پایان رمان را در اختیار داری و راه را گم نمی کنی.
  موفق باشی
 • 1396/11/20 - 02:38 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام من رمان میخوام بنویسم
 • 1396/11/18 - 11:26 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  من خیلی دوست دارم رمان بنویسم رمان های زیادی هم مطالعه کردم ولی میخواهم درکتاب های پی دی اف برود۱۲ساله هستم.میشه بدونم چطوری؟
  پاسخ:
  سلام
  توی نرم افزار آفیس وورد تایپ بکنید و بعد اون رو با یک نرم افزار تبدیل به پی دی اف بکنید.
 • 1396/11/18 - 07:18 ب.ظ
  امتیاز: 1 0
  سلام من خیلی دوست دارم بنویسم ولی نمیدونم باید چطور موضوع رو انتخاب کنم و از کجا باید شروع کنم.
 • 1396/11/18 - 03:36 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام من یه مدته شروع به رمان نویسی کردم تاحالا جذاب نوشتم به نظر خوودم و بلدمم چطوور تمومش کنم و چه وقایع ای رخ بده در طول داستان فقط مشکلم اینه که یکم شباهت داره به یه رمانی که قبلا خووندم ولی شباهتش در داشتان نیست فقط در بعضی از رفتارایی یا کارایی که شخصیت رمانی که خوندم با رمان خودم شبیه میخواستم بدونم این مسله ایرادی داره ؟
  پاسخ:
  سلام
  والا من در این باره نمی تونم نظری بدم. چون از حد و حدود شباهت آگاه نیستم.
 • 1396/11/13 - 05:03 ب.ظ
  امتیاز: 0 1
  سلام.من رمان های زیادی نوشتم ولی مشکلم اینه بعد چند وقت نمیدونم چجوری ادامه بدم وخیلی از رمان هامو نصفه کنار گذاشتم
  پاسخ:
  سلام
  خب باید از قبل یک طرح کلی بنویسید تا روی کل کار احاطه داشته باشید و راه رو گم نکنید.
  و دیگه اینکه بدونید که چرا اون رمان رو می نویسید و دلیل روشن و اقناع کننده ای برای خودتون داشته باشید.
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

در بخش نظرات هر مطلب، فقط نظرات مرتبط با مطلب منتشر خواهد شد! برای ارسال سایر سوالات و مشکلات خود در زمینه رمان نویسی از صفحه پرسش و پاسخ استفاده نمایید:
ورود به صفحه پرسش و پاسخ
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد