X
تبلیغات
رایتل

آموزش رمان نویسی | خانه رمان

مقالات, اخبار و آموزش رمان نویسی

خانه رمان

بخش پرسش و پاسخ

شرایط رمان برای چاپ


سوال نگین: سلام.شرایط رمان برا چاپ چی باید باشه؟ نوع نوشتن. گفتگوهایی که بین اشخاص رمان انجام میشه قاعده قانون داره؟

نظر من:  شرایط چاپ رمان از نظر بخش های مختلف فرایند چاپ می تواند متفاوت باشد. مثلا در بخش کسب مجوز چاپ و نشر از طریق ادارات دولتی ذیربط قواعد خاصی در حوزه پرداختن به مسائل عقیدتی, سیاسی جنسی و ... وجود دارد که در صورتی که به نظر آنها مسئله دار باشد مجوز چاپ صادر نخواهد شد.  

 برای کسانی که کار بررسی کتاب در اداره ارشاد را انجام می دهند طبیعتا قوت و ضعف کتاب از نظر رعایت اصول نوشتن اهمیتی ندارد و در دادن مجوز به این بخش از قضیه کاری ندارند.  در بخش بنگاه های نشر و انتشاراتی های محترم هم هر یک قاعده قانون خود را دارند. برخی بیشتر به چاپ کارهای عامه پسند که پرفروش خواهند بود می پردازند, برخی هم بیشتر به نشر رمان های نخبه گرایانه  می پردازند و وجه هنری و ادبی کار مد نظرشان هست حتی اگر تیراژ کتاب بیشتر از پانصد نسخه هم نباشد.

و اما نوع نوشتن مثلا در بخش گفتگو نویسی, فکر نمی کنم آنچنان قاعده قانون سفت و سختی باشد که تخطی از آن جرم تلقی شود. بخشی از این قاعده قانون فرضی می تواند مثلا درباره صورت ظاهری گفتگو نویسی باشد. اینکه گفتگوها چگونه مشخص شود. با خط تیره یا گیومه.گفتگو از متن اصلی منفک شود یا در آن بیامیزد. پررنگ چاپ شود یا مورب. بخشی هم به موارد تکنیکی. اینکه نویسنده گوینده دیالوگ و مثلا فعل "گفت" را بیاورد یا نه؟ از صفتها و قیودی مثل: "داد زد" یا " به نجوا گفت" و ... استفاده بکند یا نه. یا رعایت نکاتی از این دست که: گفتگوها کارکرد صرف انتقال اطلاعات را نداشته باشد. یا:  گوینده دیالوگ از چیزهایی نگوید که برای خودش بدیهی باشد و نویسنده بخواهد صرفا یک سری اطلاعات را به مخاطب منتقل بکند. یا اینکه گفتگوها به پیشبرد داستان و شخصیت پردازی کمکی نکند. یا اینکه: گفتگوها تصنعی باشد و یا بیش از حد مثل گفتگوهای مطول و بی خاصیت زندگی روزمره ما باشد.

همه ی اینها می تواند جزو قواعد باشد.

نکته ای که وجود دارد این هست که نویسنده جوان همه اینها را از لابلای کتاب های رمان و کتاب های آموزشی یاد بگیرد و در عین حال در ادامه مسیر نویسندگی اش در چنبره این قواعد گرفتار نشود و از آنها فراتر برود و خلاقیتش را با قواعد احیانا دست و پاگیر نکشد.

کتاب های آموزشی بسیاری وجود دارند که از طریق آنها می توانید با این قواعدی که به صورت عمومی در بخش زیادی از رمان های شاخصی که تا به امروز به چاپ رسیده اند توسط نویسندگان پیش از ما به کار رفته اند و در حال حاضر در این کتاب ها به صورت دسته بندی و تئوری ریزه شده جمع آوری شده اند. می توانید با مطالعه این کتاب ها با این تکنیک ها آشنا شوید.

بخش پرسش و پاسخ
نظرات (8)
1394/09/17 ساعت 06:29 ب.ظ
سلام--
من دارم یه رمان مینویسم ولی نمیدونم یه رمان حداقل میتونه جند صفحه باشه؟؟
امتیاز: 3 1
پاسخ:
سلام
بیتشر از آنکه در قید و بند تعداد صفحات باشید سعی کنید با ساختار و مختصات اساسی رمان آشنا شوید. مسائلی مانند رشد و نمو شخصیت و گسترش حوادث و بسط دادن رویدادها ...
تعداد صفحات را هم معمولا بیش از 100 صفحه در نظر می گیرند. هر چند تعداد صفحه نمی تواند معیار دقیقی باشد.
1395/01/22 ساعت 09:59 ب.ظ
چطور رمانی باید بنویسیم
امتیاز: 0 1
پاسخ:
عجب سوالی! هر طور رمانی که دوست دارید. رمانی که در درجه اول خودتان از خواندنش لذت ببرید. و بعد دیگران.
1395/06/05 ساعت 11:28 ق.ظ
من نوشتن رو خیلی دوست دارم و اتفاقا روحیه داستان پردازی هم دارم . ولی نمی دونم رمانم قابلیت چاپ رو داره یانه واصلا نمیدونم کسی از رمانم خوشش میاد یا نه...
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام
فقط وقتی می توانید به جواب برسید که شروع کنید به نوشتن و یک رمان تمام کنید.
موفق باشید
1395/08/01 ساعت 03:09 ب.ظ
سلام من یک ۸ سال هست که رمان می نویسم اما چرانویسندگان رمان هایشان فقط توگوگل یابازاراست و چاپ نکردند و شایدبخاطر اینکه زیاد سانسورنشده است ومن رمانام خوبن ..ولی چگونه رمانامو توسایت بفرستم منظورم اگربفرستم پس چاپش چی ..ایا بعدازاین که سایت شما قراردادم چاپ هم می شه کتابی یافقط توسایت می مونه .رمان باید سانسورباشه . خوب وعالی که همه خوششون بیاد چطوری رمانم روچاپ کنم . ممنونم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
معمولا نویسندگان نوقلم و تازه کار کارهاشون رو توی سایت های تایپ رمان منتشر می کنند.
نویسندگان حرفه ای کتابشون رو به صورت رسمی منتشر می کنند. حتی اگه به صورت الکترونیکی منتشر بکننداون رو به صورت پولی منتشر می کنند.
در موارد معدودی اگر نویسنده ای ببینید که ممیزی ارشاد مانع چاپ کتابش هست اون رو به صورت رایگان و الکترونیکی منتشر می کند.
1395/08/12 ساعت 03:51 ب.ظ
سلام من اصلا حال رمان نویسی ندارم خودم میخرم می خونم من بابام خیلی پولداره باورتون میشه ماهی پنج میلیارد تومان حقوقشه من هم یدونه لامبورگینی دارم دیگه غمی نیست تو تهران هستیم
امتیاز: 0 4
پاسخ:
میدی یه دور بزنیم؟
1395/08/13 ساعت 01:16 ب.ظ
سلام خسته نباشین :)
من در تکاپو نوشتن رمان دومم هستم و قصد دارم همه تلاشمو بکنم تا بهترین بشه و قصد دارم به چاپم برسونم فقط نکته ای هست که نمیدونم
توی نوشته ها باید درچه حد لحن ادبی به کار برد؟
الان که کلا رمان های مجازی لحنشون خودمونی و راحته و هرچی هم که شد مینویسن اما واسه کتب چاپی این شرایط مسلما نیست، درسته؟؟
امتیاز: 0 1
پاسخ:
توی رمان چاپی هم میشه این کار رو کرد. اما نویسندگان حرفه ای این کار رو نمی کنن و سعی می کنن از زبان گفتاری و لحن محاوره فقط در دیالوگ ها استفاده بکنند . دوست عزیز حتما رمان های حرفه ای و چاپی بخوانید.
1395/11/06 ساعت 02:22 ق.ظ
سلام. وقت بخیر. من یک رمان علمی تخیلی شروع کردم، به کمک دو دوست دیگر.چارت رمان مورد عموم منتقد ها قرار گرفته. اما متاسفانه بزرگ ترین مشکلم داشتن یک کتاب خوبه. کمی قواعدو اصول داستان نویسی رو مشکل دارم. یعنی هر چی تا به الان نوشتم از استعداد بوده. به قول یکی از منتقد ها که میگفتم، شکا ذاتا همه چیز رو می دونین اما علمیش رو بلد نیستین. و من برای بهتر کردن رمان و بی نقصش واقعا به هر دری میزنم. و مطمئنم با موضوع نوعی که دارم صددرصد به چاپ میرسه. اما با قلم خوب این اتفاق میوفته. اگر تونستین، در جواب فایل کتاب مفیدی رو بهم بدین. دعا گوتون هستم. مچکر از وبلاگتون
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام
حقیقتش من دقیقا متوجه مطلب نشدم. اگر واقعا ذاتا با قواعد داستان نویسی آشنا هستید و مهارت و استعداد داستان گویی دارید دیگر نیاز آنچنانی به کتاب های آموزش داستان نویسی ندارید. هر چند خواندنش هم خالی از فایده نخواهد بود.
کتاب های آموزش داستان نویسی بسیاری در بازار هست و می توانید از کتابفروشی ها پیگیر شوید.
با آرزوی موفقیت
1396/06/13 ساعت 11:21 ب.ظ
سلام می خواستم بدونم آیا می شه توی رمانی که می خواد چاپ بشه متن آهنگ بیاد دوست عزیز؟؟؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
بله می توانید از متن ترانه ها یا اشعار استفاده کنید. البته سعی کنید در پانوشت کتاب به اینکه ترانه از چه کسی هست اشاره بکنید.
موفق باشید
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد
تمامی حقوق مطالب سایت متعلق به گردانندگان آن هست
طراحی و اجرا: سایت ستاپ