X
تبلیغات
رایتل

آموزش رمان نویسی | خانه رمان

مقالات, اخبار و آموزش رمان نویسی

خانه رمان

شرایط رمان برای چاپ


سوال نگین: سلام.شرایط رمان برا چاپ چی باید باشه؟ نوع نوشتن. گفتگوهایی که بین اشخاص رمان انجام میشه قاعده قانون داره؟

نظر من:  شرایط چاپ رمان از نظر بخش های مختلف فرایند چاپ می تواند متفاوت باشد. مثلا در بخش کسب مجوز چاپ و نشر از طریق ادارات دولتی ذیربط قواعد خاصی در حوزه پرداختن به مسائل عقیدتی, سیاسی جنسی و ... وجود دارد که در صورتی که به نظر آنها مسئله دار باشد مجوز چاپ صادر نخواهد شد.  

 برای کسانی که کار بررسی کتاب در اداره ارشاد را انجام می دهند طبیعتا قوت و ضعف کتاب از نظر رعایت اصول نوشتن اهمیتی ندارد و در دادن مجوز به این بخش از قضیه کاری ندارند.  در بخش بنگاه های نشر و انتشاراتی های محترم هم هر یک قاعده قانون خود را دارند. برخی بیشتر به چاپ کارهای عامه پسند که پرفروش خواهند بود می پردازند, برخی هم بیشتر به نشر رمان های نخبه گرایانه  می پردازند و وجه هنری و ادبی کار مد نظرشان هست حتی اگر تیراژ کتاب بیشتر از پانصد نسخه هم نباشد.

و اما نوع نوشتن مثلا در بخش گفتگو نویسی, فکر نمی کنم آنچنان قاعده قانون سفت و سختی باشد که تخطی از آن جرم تلقی شود. بخشی از این قاعده قانون فرضی می تواند مثلا درباره صورت ظاهری گفتگو نویسی باشد. اینکه گفتگوها چگونه مشخص شود. با خط تیره یا گیومه.گفتگو از متن اصلی منفک شود یا در آن بیامیزد. پررنگ چاپ شود یا مورب. بخشی هم به موارد تکنیکی. اینکه نویسنده گوینده دیالوگ و مثلا فعل "گفت" را بیاورد یا نه؟ از صفتها و قیودی مثل: "داد زد" یا " به نجوا گفت" و ... استفاده بکند یا نه. یا رعایت نکاتی از این دست که: گفتگوها کارکرد صرف انتقال اطلاعات را نداشته باشد. یا:  گوینده دیالوگ از چیزهایی نگوید که برای خودش بدیهی باشد و نویسنده بخواهد صرفا یک سری اطلاعات را به مخاطب منتقل بکند. یا اینکه گفتگوها به پیشبرد داستان و شخصیت پردازی کمکی نکند. یا اینکه: گفتگوها تصنعی باشد و یا بیش از حد مثل گفتگوهای مطول و بی خاصیت زندگی روزمره ما باشد.

همه ی اینها می تواند جزو قواعد باشد.

نکته ای که وجود دارد این هست که نویسنده جوان همه اینها را از لابلای کتاب های رمان و کتاب های آموزشی یاد بگیرد و در عین حال در ادامه مسیر نویسندگی اش در چنبره این قواعد گرفتار نشود و از آنها فراتر برود و خلاقیتش را با قواعد احیانا دست و پاگیر نکشد.

کتاب های آموزشی بسیاری وجود دارند که از طریق آنها می توانید با این قواعدی که به صورت عمومی در بخش زیادی از رمان های شاخصی که تا به امروز به چاپ رسیده اند توسط نویسندگان پیش از ما به کار رفته اند و در حال حاضر در این کتاب ها به صورت دسته بندی و تئوری ریزه شده جمع آوری شده اند. می توانید با مطالعه این کتاب ها با این تکنیک ها آشنا شوید.

نظرات (15)
1394/09/17 ساعت 06:29 ب.ظ
سلام--
من دارم یه رمان مینویسم ولی نمیدونم یه رمان حداقل میتونه جند صفحه باشه؟؟
امتیاز: 3 1
پاسخ:
سلام
بیتشر از آنکه در قید و بند تعداد صفحات باشید سعی کنید با ساختار و مختصات اساسی رمان آشنا شوید. مسائلی مانند رشد و نمو شخصیت و گسترش حوادث و بسط دادن رویدادها ...
تعداد صفحات را هم معمولا بیش از 100 صفحه در نظر می گیرند. هر چند تعداد صفحه نمی تواند معیار دقیقی باشد.
1395/01/22 ساعت 09:59 ب.ظ
چطور رمانی باید بنویسیم
امتیاز: 0 1
پاسخ:
عجب سوالی! هر طور رمانی که دوست دارید. رمانی که در درجه اول خودتان از خواندنش لذت ببرید. و بعد دیگران.
1395/06/05 ساعت 11:28 ق.ظ
من نوشتن رو خیلی دوست دارم و اتفاقا روحیه داستان پردازی هم دارم . ولی نمی دونم رمانم قابلیت چاپ رو داره یانه واصلا نمیدونم کسی از رمانم خوشش میاد یا نه...
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام
فقط وقتی می توانید به جواب برسید که شروع کنید به نوشتن و یک رمان تمام کنید.
موفق باشید
1395/08/01 ساعت 03:09 ب.ظ
سلام من یک ۸ سال هست که رمان می نویسم اما چرانویسندگان رمان هایشان فقط توگوگل یابازاراست و چاپ نکردند و شایدبخاطر اینکه زیاد سانسورنشده است ومن رمانام خوبن ..ولی چگونه رمانامو توسایت بفرستم منظورم اگربفرستم پس چاپش چی ..ایا بعدازاین که سایت شما قراردادم چاپ هم می شه کتابی یافقط توسایت می مونه .رمان باید سانسورباشه . خوب وعالی که همه خوششون بیاد چطوری رمانم روچاپ کنم . ممنونم
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام
معمولا نویسندگان نوقلم و تازه کار کارهاشون رو توی سایت های تایپ رمان منتشر می کنند.
نویسندگان حرفه ای کتابشون رو به صورت رسمی منتشر می کنند. حتی اگه به صورت الکترونیکی منتشر بکننداون رو به صورت پولی منتشر می کنند.
در موارد معدودی اگر نویسنده ای ببینید که ممیزی ارشاد مانع چاپ کتابش هست اون رو به صورت رایگان و الکترونیکی منتشر می کند.
1395/08/12 ساعت 03:51 ب.ظ
سلام من اصلا حال رمان نویسی ندارم خودم میخرم می خونم من بابام خیلی پولداره باورتون میشه ماهی پنج میلیارد تومان حقوقشه من هم یدونه لامبورگینی دارم دیگه غمی نیست تو تهران هستیم
امتیاز: 4 5
پاسخ:
میدی یه دور بزنیم؟
1395/08/13 ساعت 01:16 ب.ظ
سلام خسته نباشین :)
من در تکاپو نوشتن رمان دومم هستم و قصد دارم همه تلاشمو بکنم تا بهترین بشه و قصد دارم به چاپم برسونم فقط نکته ای هست که نمیدونم
توی نوشته ها باید درچه حد لحن ادبی به کار برد؟
الان که کلا رمان های مجازی لحنشون خودمونی و راحته و هرچی هم که شد مینویسن اما واسه کتب چاپی این شرایط مسلما نیست، درسته؟؟
امتیاز: 1 1
پاسخ:
توی رمان چاپی هم میشه این کار رو کرد. اما نویسندگان حرفه ای این کار رو نمی کنن و سعی می کنن از زبان گفتاری و لحن محاوره فقط در دیالوگ ها استفاده بکنند . دوست عزیز حتما رمان های حرفه ای و چاپی بخوانید.
1395/11/06 ساعت 02:22 ق.ظ
سلام. وقت بخیر. من یک رمان علمی تخیلی شروع کردم، به کمک دو دوست دیگر.چارت رمان مورد عموم منتقد ها قرار گرفته. اما متاسفانه بزرگ ترین مشکلم داشتن یک کتاب خوبه. کمی قواعدو اصول داستان نویسی رو مشکل دارم. یعنی هر چی تا به الان نوشتم از استعداد بوده. به قول یکی از منتقد ها که میگفتم، شکا ذاتا همه چیز رو می دونین اما علمیش رو بلد نیستین. و من برای بهتر کردن رمان و بی نقصش واقعا به هر دری میزنم. و مطمئنم با موضوع نوعی که دارم صددرصد به چاپ میرسه. اما با قلم خوب این اتفاق میوفته. اگر تونستین، در جواب فایل کتاب مفیدی رو بهم بدین. دعا گوتون هستم. مچکر از وبلاگتون
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام
حقیقتش من دقیقا متوجه مطلب نشدم. اگر واقعا ذاتا با قواعد داستان نویسی آشنا هستید و مهارت و استعداد داستان گویی دارید دیگر نیاز آنچنانی به کتاب های آموزش داستان نویسی ندارید. هر چند خواندنش هم خالی از فایده نخواهد بود.
کتاب های آموزش داستان نویسی بسیاری در بازار هست و می توانید از کتابفروشی ها پیگیر شوید.
با آرزوی موفقیت
1396/06/13 ساعت 11:21 ب.ظ
سلام می خواستم بدونم آیا می شه توی رمانی که می خواد چاپ بشه متن آهنگ بیاد دوست عزیز؟؟؟
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام
بله می توانید از متن ترانه ها یا اشعار استفاده کنید. البته سعی کنید در پانوشت کتاب به اینکه ترانه از چه کسی هست اشاره بکنید.
موفق باشید
1396/07/07 ساعت 09:55 ق.ظ
آخه می دونید چیه چون خواننده که ریتم آهنگ رو نمی دونه یک خورده مسخره نمی شه ؟
فقط هم می تونه اشعار با شه؟ مثلا فردوسی و حافظ و سعدی و از اینجور حرف ها ؟ فقط متن های شاعر ها رو می شه توی رمتن ترتیب داد ؟ اگه جپاب بدید ممنونتون می شم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
خب اگه مسخره میشه بی خیالش بشو!
1396/07/12 ساعت 08:34 ق.ظ
مهدی خان سلام من یه رمان واقعی دارم اگه دوس داری بخونیش به ایمیل من پیام بده
Torangari@gmail.com
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مهدی خان، این دوستمون رو دریاب
--
پ.ن: مهدی خان؟!
1396/08/15 ساعت 06:55 ب.ظ
سلام خسته نباشین،میخواستم بپرسم کتاب هایی که مختص آموزش های رمان نویسی هستن تا چه حد اثر گزار هستش و برامون مفیده؟میشه معرفی کنین
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام.
مطالعه ی این کتاب ها حتما مفید هستند چون نگاهی ریزبینانه به همه ی عناصر داستان دارند و ما را با جنبه های مختلف کار آشنا می کنند. اما برای اینکه بتوانیم به خوبی از مطالعه این کتاب ها بهره ببریم با چند نکته را مد نظر قرار دهیم.
یک: قبل از مطالعه کتاب های آموزشی حتما به تعداد زیادی رمان و داستان خوب خوانده باشیم. اگر یکراست برویم سراغ خواندن کتاب آموزشی آنچنان مفید نخواهد بود. به خصوص آنکه بسیاری از این کتاب های آموزشی از کتاب های رمان و داستان مثال می زنند که مخاطب باید یک سابقه ی ذهنی از این رمان ها و داستان ها داشته باشد.
دو: در طول مطالعه کتاب های آموزشی و حتی قبل ازمطالعه این کتاب ها حتما بنویسید. به هیچ وجه فکر نکنید که اول ده تا کتاب آموزشی بخوانیم و بعد برویم سراغ نوشتن. این شیوه غلط هست.
اول باید خودتان حداقل صد صفحه ای کاغذ سیاه کرده باشید تا با مسائل و مشکلات نوشتن آشنا شوید. وقتی این مشق های ابتدایی را انجام دادید می توانید از راه کارهای کتاب های آموزشی بهره ببرید.
سه: در کتاب های آموزشی جدید مباحث مطرح شده با تمرین همراه هست و در پایان هر فصل یکسری تمرینات به هنرآموز پیشنهاد می شود. در کتاب های قدیم معمولا اینطور نبود و فقط یکسری عناصر داستان با مثال مطرح می شد. اما در کتاب های جدید آموزش به صورت خلاقانه پیش می رود و همه چیز با تمرین آموزش داده می شود.
بنابراین در هنگام خواندن کتاب خیلی با حوصله باشید و برای نوشتن تمامی تمرینات وقت بگذارید تا قلم تان گرم شود. شاید خواندن یک کتاب به این شکل چند ماه زمان بخواهد که به نظرم مشکلی نیست. حتما تمرینات را انجام بدهید حتی اگر مطالعه کتاب خیلی کند پیش برود.

اما معرفی چند کتاب در این زمینه:
نشر عصر داستان یک سری ده جلدی از کتاب های آموزشی اخیر منتشر کرده که بسیار مفید هست. عناوین کتاب ها:

1. تکنیک های نویسندگان بزرگ
2. عادت روزانه نوشتن.
3. 38 خطای رایج داستان نویسان.
4. یک سال تا نویسنده شدن.
5. 1000 جرقه داستانی.
6. نویسندگی خلاق به زبان ساده
7. سبک شخصی در رمان.
8. شور داستان نویسی.
9. میانبرهای رمان.
10. الگوهای جهانی داستان.
نویسندگان کتابها و مترجم ها مختلف هستند.
1396/09/02 ساعت 02:30 ق.ظ
بادرود و احترام ، از داستانم رو بارها ویرایش و ادیت کردم و برای یه نسخه‌ی ابتدایی و اولیه از چکنویس هام ، داستانمو تایپ کردم که ۲۵۰برگ، کاغذ A4یعنی.(۵۰۰صفحه) شد و بافونت نستعلیق سایز ۱۸ ایا این حجم از داستان زیاده؟ هیچ جمله یا واژه‌ی بی حکمتی درونش نیست تا بشه حذفش کرد تا حجم کتاب کم شه. چه کنم؟ .(وسوالم دومم اینه که دچار وسواس در پیوستگی و بازی با فضای ذهنی مخاطب شدم و نگرانم با ویرایش افراطی به داستانم صدمه بزنم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
مناسب ترین فونت برای اینکه بدانید رمان تان چند صفحه چاپی می شود فونت های زر-نازنین-میترا- لوتوس-بدر می باشند. آن هم با سایز 13 یا 14. و البته سایز صفحه را هم باید روی A5 تنظیم بکنید. یا اگر روی A4 بود تعداد صفحات را نصف بکنید.

و دیگه اینکه:
هیچ محدودیتی در تعداد صفحات رمان وجود نداره. می تونه چند هزار صفحه باشه. مثل رمان کلیدر محمود دولت آبادی که چند جلد هست یا رمان در جستجوی زمان از دست رفته پروست.
1396/09/09 ساعت 12:21 ق.ظ
سلام وقت بخیر بنده یک رمان نوشتم ک مورد تایید خیلی ها حتی دواستاد ادبیات بوده وگفتند ک تلاش بر چابش کنم این اولین رمانم هس و رمامن دومی را هم شروع کردم میخواهم راهنماییم کنید
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
نمی دانم دقیقا چه نوع راهنمایی می خواهید.
اگر مربوط به چاپ کتاب هست:
اول ژانر و موضوع کتاب تان را مشخص کنید و بعد بر اساس آن ناشرینی که کتاب هایی مشابه کتاب شما چاپ می کنند پیدا کنید و یک نسخه از کار را برای شان بفرستید تا درباره چاپ آن نظر بدهند.
مثلا اگر رمان عاشقانه هست ناشرینی مثل شادان، برکه خورشید، علی و ... مناسب هستند
اگر هم رمان جدی ادبی هست ناشرینی مثل چشمه ثالث ققنوس قصه و ...
و یا اینکه خودتان به صورت مستقیم از ارشاد مجوز چاپ بگیرید برای این کار به اداره ارشاد مراجعه کنید
1396/11/04 ساعت 07:23 ب.ظ
سلام خسته نباشید من دارم یک رمان مینویسم که به صورت اول شخص بیان شده و کاملا محاوره ای هستش و در مورد زندگی یک شخص هستش ژانر کتاب اجتماعی _ عاشقانه هست دوست دارم که چاپش کنم و از شما می خواستم چند انتشاراتی که از نوشته های اول افراد حمایت میکنه و چاپشون میکنه بهم معرفی کنید و اینکه ایا اشکالی داره کل رمان به صورت محاوره ای باشه؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
اشکالی در محاوره ای بودن زبان رمان نیست اما این محاوره ای بودن نباید طوری باشه که به سطح کار لطمه بزنه و اون رو در حد خاطره گویی پایین بیاره.
برای ناشر هم باید خودتون مستقیما وارد مذاکره بشید. نشرهایی مثل شادان، برکه خورشید، علی و .. کارهای عاشقانه چاپ می کنند.
موفق باشید
1396/12/01 ساعت 11:42 ق.ظ
سلام من ۱۴ سالمه و دارم یه رمان مینویسم.میخواستم بدونم من که دارم تو رمانم از اسم های خارجی استفاده میکنم مجوز چاپ میگیره یا نه.و اینکه نمیدونم کدوم انتشارات بهتره.خوشحال میشم راهنمایی کنید
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
بله اسامی می تونه خارجی باشه البته باید منطقی باشه. یعنی اگر اسامی خارجی هست پس شخصیت هم خارجی هست و در یک کشور دیگر اتفاق می افتد مگر اینکه بنابر دلایلی پای آنها به ایران باز شده باشد وگرنه یک ایرانی طبیعتا باید اسم ایرانی داشته باشد.
برای ناشر هم باید ببینید که کتاب های مشابه کتاب شما را قبلا چه ناشرهایی چاپ کرده اند.
موفق باشید.
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد
تمامی حقوق مطالب سایت متعلق به گردانندگان آن هست
طراحی و اجرا: سایت ستاپ