خانه رمان

چه سن و سالی برای نوشتن رمان مناسب هست؟

 • 11:45 ب.ظ
دوستان نوجوان بسیاری هستند که می پرسند «آیا سن من برای نوشتن رمان مناسب هست؟». آخرین بار سحر گرامی این سوال را مطرح کرده است: «سلام میشه زیر ۱۵سال رمان نوشت؟»  
1. به نظر من برای نویسندگی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. ما در هر سنی می توانیم از تجربیاتی که تا به آن روز داشته ایم در نوشتن استفاده کنیم. همین تجربیات روزمره با چاشنی تخیل می تواند مواد اولیه داستان و رمان ما را تشکیل دهد. بنابراین هر سنی که دارید می توانید با خیال راحت قلم و کاغذ بردارید و شروع کنید به نوشتن.
2. طبیعتا وقتی در سن کم شروع به نویسندگی می کنیم آنهمه تجربه ی وسیع و عمیق درباره ی زندگی نداریم. برای همین باید بدانیم که هنوز راه بسیاری برای رفتن و تجربه کردن هست. اما این تجربه ی کم نباید ما را مایوس و دلسرد کند. هر چقدر زودتر دست به قلم شوید و در کنار آن به مطالعه بپردازید خیلی سریعتر مهارت و توانایی نویسندگی را پیدا خواهید کرد. بنابراین با بیشتر شدن تجربیات زندگی تان و با داشتن قلمی که سال هاست برای پخته شدنش تلاش کرده اید خواهید توانست رمان هایی قابل قبول بنویسید. بنابراین از هر سن و سالی می توانید بنویسید و لذت ببرید. اصل لذت بردن از نوشتن هست. و در مرحله ی بعد سهیم کردن خوانندگان در این لذت داستان گویی.
3. گاهی وقت ها منظور کسی که می پرسد «آیا می توانم در این سن و سال شروع کنم؟» این هست که آیا امکان چاپ شدن کتابم وجود دارد؟ یعنی می توانم با این امید بنویسم که بعد از اتمام رمان آن را چاپ کنم؟ 
پاسخ این سوال هم مثبت هست. در حوزه ی نشر کتاب هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. کافی هست شما برای گرفتن مجوز نشر با ناشر یا مستقیما با اداره ارشاد مذاکره کنید. اگر نتیجه ی کارتان قابل قبول شود حتما ناشری پیدا خواهد شد که برای چاپ آن سرمایه گذاری کند. اگر هم ناشر نخواست خودتان در صورت داشتن شرایط مالی می توانید بعد از دریافت مجوز برای چاپ آن اقدام کنید. اگر هم امکان مالی اش فعلا برای تان مقدور نبود و همچنان خواهان دیده شدن کتاب تان هستید می توانید در همین فضای مجازی کتاب را در قالب یک فایل پی دی اف منتشر نمایید تا کتابتان دیده و خوانده شود.
البته توصیه ی من این هست که برای چاپ کتاب زیاد عجله نکنید. چون سال ها بعد افسوس خواهید خورد که چرا همان اولین اثرتان را به دست چاپ سپردید. معمولا آثار اول هر نویسنده ای حکم سیاه مشق را دارد و نویسنده دارد تلاش می کند که یاد بگیرد. بنابراین باید صبور بود. حتی نویسندگانی بوده اند که علی رغم داشتن سن و سال بالا وقتی اولین کارشان را به چاپ رساندند بعد از اندک مدتی تصمیمشان عوض شد و دلشان می خواست اگر امکانش بود همه ی نسخه های کتاب شان را از کتاب فروشی ها جمع بکنند و از بین ببرند. بنابراین در سنین پایین بنویسید و لذت ببرید و تجربه بیاندوزید.
نظرات (2)
 • 1397/06/21 - 05:09 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  من یه داساان نوشتم چطوری میتونم چاپ کنم
  پاسخ:
  سلام
  می تونی به ناشرهای رمان نشان بدهی تا آنها اگر پسندیدند منتشر بکنند.
  یا خودت به شکل کتاب الکترونیکی دربیار و در اینترنت منتشر بکن.
  موفق باشی
 • 1397/01/19 - 10:44 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  ببخشید من ۱۵ سالمه و یک ایده ی خوب برای نوشتن دارم میخواهم انرا در تابستان بنویسم ولی میترسم دیده نشود یا در اثر بی تجربگی خوب از آب در نیاید و ایده ام بیهوده نابود شود....
  ایا باید صبر کنم سنم بالاتر برود یا دل را به دریا بزنم
  لطفا راهنمایی کنید
  پاسخ:
  سلام
  حتما شروع به نوشتن کن. از نابود شدن ایده نترس. ایده ها نابود نمی شوند. ما ایده ها را اجرا می کنیم. بنابراین می توانی چندبار اجرا کنی، یعنی چند بار بنویسی. اصلا به این فکر نکن که مثلا این ایده فوق العاده است و نگه اش بدارم برای وقتی که با تجربه شدم. نه. حتما بنویس.
  این ایده مال الان هست.
  نوشتن را با نوشتن می شود یاد گرفت.
  موفق باشی
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

در بخش نظرات هر مطلب، فقط نظرات مرتبط با مطلب منتشر خواهد شد! برای ارسال سایر سوالات و مشکلات خود در زمینه رمان نویسی از صفحه پرسش و پاسخ استفاده نمایید:
ورود به صفحه پرسش و پاسخ
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد