X
تبلیغات
رایتل

آموزش رمان نویسی | خانه رمان

مقالات, اخبار و آموزش رمان نویسی

خانه رمان

انتشار الکترونیکی رمان + نوشتن رمان در اینترنت+ بی حوصلگی در نوشتن رمان + درگیر کردن مخاطب با شخصیت ها و احساساتشان و تاثیرگذاری

به تعدادی از سوالات در این یادداشت به صورت کوتاه پاسخ داده می شود:


دوستانی هستند که می پرسند چگونه کتابمان را به صورت الکترونیکی منتشر بکنیم. برای یکی از این دوستان پاسخی نوشتم و در اینجا هم منتشر می کنم. شاید به کار دوستان بیاید: 

 انتشار الکترونیکی رمان

 سلام

برای انتشار الکترونیکی کتاب از چند راه می توانید اقدام کنید

1_ یا خودتان کتاب را در یک وبلاگ یا سایت شخصی برای دانلود قرار بدهید و برایش تبلیغ بکنید. دانلود هم می تواند به صورت پولی باشد و هم به صورت رایگان.

2_ یا اینکه اگر خواستید به سایت هایی که کتابخانه های آنلاین هستند مثل کتابناک و کتاب راه و ... مراجعه بکنید و کتاب تان را برای انتشار رایگان و یا پولی در آنجا اپلود کنید.

3_ اگر هم بخواهید کار را به صورت رسمی (با مجوز و از طریق ناشر حرفه ای) منتشر بکنید که باید اول مجوز را از ارشاد بگیرید و بعد از طریق سایت های حرفه ای مثل طاقچه یا فیدیبو برای فروش یا دانلود رایگان قرار بدهید.

موفق باشید

پی نوشت: سوال پریسا.


 نوشتن رمان در اینترنت

 سوال جواب کوتاه

دوستی پرسیده: من می خوام در اینترنت شروع به رمان نویسی کمم ولی نمیدونم چجوری باید این کار رو بکنم اگه میدونید پاسخ بدید ممنون؟

جواب من:  سلام

من پیشنهاد می کنم در ابتدا رمان را برای خودتان بر روی کاغذ یا در کامپیوتر بنویسید و بعد از بازخوانی و حک و اصلاح و ویرایش برای انتشار آن برنامه ریزی بکنید. در صورتی که همچنان مصر هستید که به صورت آنلاین بنویسید می توانید در تالارهای گفتگو و انجمن هایی که برای تایپ آنلاین رمان هستند عضو شوید و در آنجا به فعالیت بپردازید. می توانید در گوگل سئرچ کنید: انجمن رمان ... یا کلمات مشابه.

موفق باشید

پی نوشت: سوال مرجان.


 بی حوصلگی در نوشتن رمان 

دوستی پرسیده: سلام

من 14 ساله علاقه زیادی بی نوشتن دارم ولی هنگام نوشتن داستان خیلی زود پیش میرم و داستان رو بی انتها میرسانم و باعث می شود کی از کارم دلمرد شوم .

برایشان نوشتم:

سلام

درس اول نویسندگی, مخصوصا نوشتن رمان: صبر هست.

نوشتن کلمه به کلمه پیش می رود و نویسنده باید روی انتخاب کلمات دقت و وسواس به خرج بدهد. هر کلمه بار معنایی و احساسی خاصی دارد.

از طرفی اولین هدف یک نویسنده باید لذت بردن از نوشتن باشد. در واقع با عجله کردن باعث می شویم نتیجه ی کار شلخته, خام و ناپخته باشد و نتوانیم جهان داستان خودمان را به خوبی بسازیم. هر چقدر با حوصله و صبوری بنویسیم می توانیم جهان داستانمان را عمیقتر و دقیقتر برای خوانندگانمان تصویر بکنیم و خودمان هم لذت بیشتری ببریم.

باید صبوری, پشتکار و حوصله را تمرین کنیم.

پی نوشت: سوال نگین.


درگیر کردن مخاطب با شخصیت ها و احساساتشان و تاثیرگذاری

دوستی پرسیده:  سلام 

من دارم یه رمانی رومینویسم مشکله من اطلاعاتیه که ندارم وکمی این اطلاعات باید تخصصی تر باشه

والان رمانم روادامه ندادم تا اونجایی هم که تونستم باکلمات بازی کردم تا احساسی رو که دارم به خواننده منتقل کنم ولی نمیدونم که ایاخواننده درگیرش میشه یانه 

چون یکی از موفق بودن های نویسنده اینه که خواننده درگیره رمان وشخصیت اصلی بشه وهمون حسی که شخصیت اصلی داره خواننده هم پیداکنه .

من چه جوری میتونم احساسم رو به خواننده منتقل کنم

 جواب من:

سلام

نکته ی اول اینکه اگر نیاز هست در رمان تان به مسائل تخصصی در یک رشته ی خاص (مثل پزشکی یا حقوقی یا ...) اشاره بکنید حتما در این زمینه اطلاعات لازم را به دست بیاورید. یا از طریق مطالعه یا از راه گفتگو با اشخاصی که در این زمینه ها صاحب تخصص هستند.

نکته ی دوم اینکه راه تاثیرگذاری بر مخاطب پرداخت درست شخصیت و واکنش های آن در موقعیت های مختلف در خلال کنش واکنش ها می باشد. برای همین باید به جای "گفتن صرف" به "نمایش" دادن و دراماتیزه کردن وقایع و اتفاقات بپردازید. در کتاب های آموزش داستان نویسی می توانید به صورت مفصل در این باره بخوانید اما اگر بخواهم کوتاه عرض کنم:

مثلا به جای اینکه بنویسید: علی عصبانی بود. گفت: تو هیچ کاری نمی تونی بکنی!

بنویسید: علی کاغذ را توی مشتش مچاله کرد. خون توی صورتش دویده بود. گفت: تو هیچ غلطی نمی تونی بکنی!

مهمترین کار ما این هست که تشخیص بدهیم در کجاها باید خیلی سریع بگویم و رد شویم و در کجاها ریتم را کند بکنیم و به توصیف و روایت جز به جز بپردازیم تا از طریق نزدیک کردن مخاطب به شخصیت ها و کنش ها بر روی آنها تاثیر بگذاریم. هر چقدر به نمایش دادن متکی باشیم به همان میزان مخاطب به جهان داستان نزدیک می شود و بیشتر تاثیر می پذیرد.

پی نوشت: سوال میترا (نوشین)!


نظرات (6)
1396/02/20 ساعت 10:53 ق.ظ
سلام میخواستم بدونم چجوری میتونم دوسال از خاطراتم رو بنویسم یا چاپ کنم؟
احساس میکنم میتونه جذاب باشه ادبیات خودم هم خوبه اما چون رمان نخوندم نمیدونم چه حرفایی رو میشه گفت یا چه محدودیت هایی داره.
در حقیقت میخوام کسی باشه بهش بگم اون بنویسه یه رمان نویس حرفه ای
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
اگر دنبال رمان نویس حرفه ای هستید برای نوشتن خاطراتتان با ناشرین صحبت کنید تا شما رو با نویسندگان ارتباط بدهند.
1396/03/14 ساعت 03:51 ب.ظ
سلام
من به نویسندگی علاقه زیادی دارم و داستان های زیادی تو ذهنم دارم..
اما هرکدوم رو که مینویسم ازش دل سرد میشم چون فکر میکنم ممکنه به نظر خواننده جالب نیاد.
چیکار کنم؟
یه سوال دیگه؟
چطوری میتونم قلمم رو بهتر کنم؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
به نظرم مطالعه بکنید
کتاب های خوب از نویسندگان بزرگ دنیا
ادبیات روسیه ادبیات فرانسه ادبیات انگلیس ادبیات امریکای شمالی و لاتین
بعد خودتان می بینید که جواب خیلی از سوالاتتان را گرفته اید
بعد از آن بسیار مشق بکنید
راه سختی هست
اما شدنی است
1396/04/02 ساعت 04:39 ب.ظ
سلام روز بخیر
من هم عاشق رمان های خارجی ام
واسه همین می خوام نویسنده بشم به من خیلی کمک کردید ممنونم.
امیداوارم در آینده بتونم نویسنده ی
معروفی بشم.
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام
خوشحالم مطالب مفید بوده
موفق باشید
1396/05/21 ساعت 12:33 ب.ظ
سلام میخواستم بدونم برای نوشتن یک رمان اینترنتی به برنامه ای خاصی نیاز هست؟
امتیاز: 2 2
پاسخ:
سلام
من پیشنهاد می کنم اول از همه رمان را توی یک دفتر بنویسید تا اگر به کامپیوتر دسترسی دارید و با تایپ راحت هستید توی کامپیوتر و نرم افزار آفیس وورد بنویسید.
بعد از اتمام کار آن را برای یکی- دو هفته کنار بگذارید تا از کار فاصله بگیرید. بعد از این مدت آن را بخوانید و ویرایش بکنید.
بعد از ویرایش و اتمام کار هم به اهل فن بدهید و هم به افراد عادی.
بعد نظرات را جمع بندی کنید تا اگر نیاز به ویرایش و بازنگری بود اعمال کنید.
کار که تمام شد می توانید درباره انتشار آن تصمیم بگیرید
اما توصیه نمی کنم به صورت مستقیم توی اینترنت بنویسید و منتشر کنید.
اول کار را طبق مراحلی که عرض کردم بنویسید بعد به فکر انتشار بیافتید.
موفق باشید
1396/06/19 ساعت 02:13 ب.ظ
سلام
من ۱۸ سالمه و مدتی هست مشغول نوشتن رمان هستم
مشکل من اینه که شروع میکنم، ادامه میدم اما هیچ ذهنیتی ندارم که چطوری باید تمومش کنم. هرچیزی که واسه پایان به ذهنم میرسه، به نظرم یا خیلی الکی میاد و یا اینکه حس میکنم هنوز زوده و باید کمی بیشتر ادامه اش بدم.
از یه طرف دیگه نگران اینم که بیش از حد طولانی بشه و کسی حوصله نداشته باشه تا آخر اونو بخونه.
بخاطر همین موضوعات خیلی زود دلسرد میشم ازش و میرم سراغ نوشتن یه رمان دیگه
الان دارم ۷ تا رو همزمان مینویسم با موضوعات کاملا متفاوت
این اولین تجربه من هست و نمیدونم دقیقا باید جیکار کنم
احساس میکنم همه شون مسخره شدن واقعا شرمنده ام ولی حقیقت اینه که وقتی نوشته های بعضی از دوستان رو میخونم به خودم امیدوار میشم
خواهش میکنم راهنماییم کنین
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
تا آنجایی که یادم می آید نویسندگان خیلی معدودی بودند که همزمان روی کارهای متفاوتی کار می کردند. البته این کار همزمان بیشتر از دو رمان نبود. مثلا اگاتا کریستی در مواقعی همزمان روی دو رمان کار می کرده. نوشتن 7 تا رمان (رمان خوب) به صورت همزمان کار دور از ذهنی است و به نظرم بعید. چون نویسندگی تمرکز بسیار زیادی را می طلبد و نمی شود چند ماه درگیر نوشتن 7 تا کار بود. من که گمان نمی کنم نتیجه اش خوب باشد.
شما برای مقایسه ی کارتان بهتر است رمان های بزرگ را مد نظر قرار بدهید. وگرنه این چیزهایی که دوستان نوجوان و جوان دارند می نویسند و به سرعت در اینترنت منتشر می کنند بیشتر شبیه شوخی هست و در مقوله ی کار رمان نویسی قرار نمی گیرند.
موفق باشید
1396/12/03 ساعت 12:32 ق.ظ
سلام راستش من علاقه ی خیلی خاصی به نویسندگی دارم جوری که تا خودکار و کاغذ دستم میاد چیز های متفاوتی توی ذهنم میاد ولی مشکل من اینه نمی تونم اول شخص بنویسم اگه بنویسم خیلی کلیشه ایی میشه فقط سوم شخص می نویسم و این فکر نکنم برای رمان جالب باشه ممنون میشم کمک کنید با تشکر
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
به نظرم یکی از چیزهایی که باعث می شه موقع نوشتن با راوی اول شخص رمان در مسیر کلیشه بیافته این هست که نویسنده هنوز طرح کلی رمانش رو نتونسته پایه ریزی بکنه. اینکه رمان از چه نقطه ای شروع میشه، گسترش پیدا می کنه و در نهایت به پایان می رسه. اگه بتونه طرح رو برای خودش مشخص بکنه نتیجه خوب خواهد بود.
وقتی طرحی نباشد نویسنده از زبان اول شخص شروع به خاطره گویی و حدیث نفس می کند و هی دور خودش می چرخد. اما اگه طرح داشته باشد یک ضرب به سراغ داستان و شخصیت ها می رود.
این مشکل در سوم شخص کمتر پیش می آید چون نویسنده مجبور هست که یک ضرب به سراغ روایت اصل ماجرا برود.
موفق باشید
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد
تمامی حقوق مطالب سایت متعلق به گردانندگان آن هست
طراحی و اجرا: سایت ستاپ