خانه رمان

انتشار الکترونیکی رمان + نوشتن رمان در اینترنت+ بی حوصلگی در نوشتن رمان + درگیر کردن مخاطب با شخصیت ها و احساساتشان و تاثیرگذاری

 • 03:37 ب.ظ

به تعدادی از سوالات در این یادداشت به صورت کوتاه پاسخ داده می شود:


دوستانی هستند که می پرسند چگونه کتابمان را به صورت الکترونیکی منتشر بکنیم. برای یکی از این دوستان پاسخی نوشتم و در اینجا هم منتشر می کنم. شاید به کار دوستان بیاید: 

 انتشار الکترونیکی رمان

 سلام

برای انتشار الکترونیکی کتاب از چند راه می توانید اقدام کنید

1_ یا خودتان کتاب را در یک وبلاگ یا سایت شخصی برای دانلود قرار بدهید و برایش تبلیغ بکنید. دانلود هم می تواند به صورت پولی باشد و هم به صورت رایگان.

2_ یا اینکه اگر خواستید به سایت هایی که کتابخانه های آنلاین هستند مثل کتابناک و کتاب راه و ... مراجعه بکنید و کتاب تان را برای انتشار رایگان و یا پولی در آنجا اپلود کنید.

3_ اگر هم بخواهید کار را به صورت رسمی (با مجوز و از طریق ناشر حرفه ای) منتشر بکنید که باید اول مجوز را از ارشاد بگیرید و بعد از طریق سایت های حرفه ای مثل طاقچه یا فیدیبو برای فروش یا دانلود رایگان قرار بدهید.

موفق باشید

پی نوشت: سوال پریسا.


 نوشتن رمان در اینترنت

 سوال جواب کوتاه

دوستی پرسیده: من می خوام در اینترنت شروع به رمان نویسی کمم ولی نمیدونم چجوری باید این کار رو بکنم اگه میدونید پاسخ بدید ممنون؟

جواب من:  سلام

من پیشنهاد می کنم در ابتدا رمان را برای خودتان بر روی کاغذ یا در کامپیوتر بنویسید و بعد از بازخوانی و حک و اصلاح و ویرایش برای انتشار آن برنامه ریزی بکنید. در صورتی که همچنان مصر هستید که به صورت آنلاین بنویسید می توانید در تالارهای گفتگو و انجمن هایی که برای تایپ آنلاین رمان هستند عضو شوید و در آنجا به فعالیت بپردازید. می توانید در گوگل سئرچ کنید: انجمن رمان ... یا کلمات مشابه.

موفق باشید

پی نوشت: سوال مرجان.


 بی حوصلگی در نوشتن رمان 

دوستی پرسیده: سلام

من 14 ساله علاقه زیادی بی نوشتن دارم ولی هنگام نوشتن داستان خیلی زود پیش میرم و داستان رو بی انتها میرسانم و باعث می شود کی از کارم دلمرد شوم .

برایشان نوشتم:

سلام

درس اول نویسندگی, مخصوصا نوشتن رمان: صبر هست.

نوشتن کلمه به کلمه پیش می رود و نویسنده باید روی انتخاب کلمات دقت و وسواس به خرج بدهد. هر کلمه بار معنایی و احساسی خاصی دارد.

از طرفی اولین هدف یک نویسنده باید لذت بردن از نوشتن باشد. در واقع با عجله کردن باعث می شویم نتیجه ی کار شلخته, خام و ناپخته باشد و نتوانیم جهان داستان خودمان را به خوبی بسازیم. هر چقدر با حوصله و صبوری بنویسیم می توانیم جهان داستانمان را عمیقتر و دقیقتر برای خوانندگانمان تصویر بکنیم و خودمان هم لذت بیشتری ببریم.

باید صبوری, پشتکار و حوصله را تمرین کنیم.

پی نوشت: سوال نگین.


درگیر کردن مخاطب با شخصیت ها و احساساتشان و تاثیرگذاری

دوستی پرسیده:  سلام 

من دارم یه رمانی رومینویسم مشکله من اطلاعاتیه که ندارم وکمی این اطلاعات باید تخصصی تر باشه

والان رمانم روادامه ندادم تا اونجایی هم که تونستم باکلمات بازی کردم تا احساسی رو که دارم به خواننده منتقل کنم ولی نمیدونم که ایاخواننده درگیرش میشه یانه 

چون یکی از موفق بودن های نویسنده اینه که خواننده درگیره رمان وشخصیت اصلی بشه وهمون حسی که شخصیت اصلی داره خواننده هم پیداکنه .

من چه جوری میتونم احساسم رو به خواننده منتقل کنم

 جواب من:

سلام

نکته ی اول اینکه اگر نیاز هست در رمان تان به مسائل تخصصی در یک رشته ی خاص (مثل پزشکی یا حقوقی یا ...) اشاره بکنید حتما در این زمینه اطلاعات لازم را به دست بیاورید. یا از طریق مطالعه یا از راه گفتگو با اشخاصی که در این زمینه ها صاحب تخصص هستند.

نکته ی دوم اینکه راه تاثیرگذاری بر مخاطب پرداخت درست شخصیت و واکنش های آن در موقعیت های مختلف در خلال کنش واکنش ها می باشد. برای همین باید به جای "گفتن صرف" به "نمایش" دادن و دراماتیزه کردن وقایع و اتفاقات بپردازید. در کتاب های آموزش داستان نویسی می توانید به صورت مفصل در این باره بخوانید اما اگر بخواهم کوتاه عرض کنم:

مثلا به جای اینکه بنویسید: علی عصبانی بود. گفت: تو هیچ کاری نمی تونی بکنی!

بنویسید: علی کاغذ را توی مشتش مچاله کرد. خون توی صورتش دویده بود. گفت: تو هیچ غلطی نمی تونی بکنی!

مهمترین کار ما این هست که تشخیص بدهیم در کجاها باید خیلی سریع بگویم و رد شویم و در کجاها ریتم را کند بکنیم و به توصیف و روایت جز به جز بپردازیم تا از طریق نزدیک کردن مخاطب به شخصیت ها و کنش ها بر روی آنها تاثیر بگذاریم. هر چقدر به نمایش دادن متکی باشیم به همان میزان مخاطب به جهان داستان نزدیک می شود و بیشتر تاثیر می پذیرد.

پی نوشت: سوال میترا (نوشین)!


نظرات (21)
 • 1397/06/17 - 04:46 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام می خواستم بدونم چطوری میشه در سایتتون رمانمو چاپ کنم.؟رسیدگی کنید لطفا
  پاسخ:
  سلام
  به زودی بخشی رو برای انتشار رمان اختصاص خواهیم داد. باید صبر کنید
 • 1397/05/14 - 06:23 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام من ۱۴ ساله تازه اولین رمانم رو تموم کردم و خیلی زیاد به نویسندگی علاقه دارم
  چجوری باید توی سایت بزارمش؟
  و میترسم اگه رمانم بد باشه یا اگه به دل کسایه دیگه نشینه باید چی کار کنم
  از اول بنویسم؟؟
  پاسخ:
  سلام
  اگه بشه با دوباره نوشتن اون رو به اثر بهتری تبدیل کرد می شود کار را بازنویسی کرد.
  اما در غیر این صورت بهتر است بروی سراغ اثر بعدی.
  انتظارت را از خودت بالا نبر چون باعث می شود نوشتن را پشت گوش بیاندازی و هی نوشتن را عقب بیاندازی چون فکر می کنی الان شرایط نوشتن شاهکار را نداری. بنویس. هر بار یک قدم رو به جلو حرکت کنی کافی هست. به فکر شاهکار نباش.
 • 1397/05/13 - 12:46 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام . من خیلی دوست دارم رمان بنویسم و اول هر رمانم را تا جایی پیش می برم اما زمانی که به آخر رمان می رسم نمی دانم باید چگونه رمانم را به اتمام برسانم.
  پاسخ:
  سلام
  قبلا درباره پایان بندی رمان نوشته ام. در این آدرس:

  http://novelhome.blogsky.com/1396/06/14/post-67/

  موفق باشید
 • 1397/05/09 - 07:58 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام خسته نباشید ببخشید من 3 تا رمان نوشتم اما نمیدونم چطوری بذارم تو سایت تو همه ی سایت ها هم رفتم اما نتونستم با کسی صحبت کنم بهم کمک کنه میشه شما شماره یا یه سایتی رو معرفی کنید من بتونم رمانمو انتشار کنم
  پاسخ:
  سلام
  ممنونم
  توی سایت کتابناک عضو بشید. بعد کتابتون رو آپلود کنید.
  این ساده ترین راه هست.
  برای آماده سازی کتاب: یک روی جلد طراحی کنید. بعد متن رمان رو توی نرم افزار آفیس وورد صفحه آرایی بکنید. یک خروجی pdf بگیرید و همان را منتشر کنید.
 • 1397/04/27 - 01:33 ق.ظ
  امتیاز: 2 0
  سلام چطور رمانمو بزارم نت
 • 1397/04/10 - 03:10 ب.ظ
  امتیاز: 0 1
  من گیج شدم بخدا
  یه رمان نویس سراغ ندارید تا باهاش صحبت کنم و مشکلاتمو بپرسم اخه من خودم کسی رو که رمان نویس باشه نمیشناسم
  پاسخ:
  سلام
  گیج شدن نداره که
  به انجمن ها و تاپیک های رمان نویسی سر بزن
  توی گوگل سئرچ کن: انجمن رمان / دانلود رمان /
  اونجا می تونن کمکت کنن
  موفق باشی
 • 1397/04/01 - 06:27 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام من دوتا رمان نوشتم اما نمیدونم جذاب هستند یانه از کجا میتونم بفهمم مرسی
  پاسخ:
  سلام
  می تونی بدی علاقمندان رمان خوانی بخوانند و نظر بدهند. هر چه قدر تعداد بیشتر باشه جمع بندی بهتری میتونی از نظرات داشته باشی
 • 1397/03/26 - 03:53 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام من یه رمان خودم در word نوشتم و حالا می خوام بخش کنم ولی نمیشه در سایت نگاه دانلود هم عضو هستم ولی هر کاری کردم نشد
  پاسخ:
  سلام
  نگاه دانلود یه بخش انجمن داره که نویسنده رمان رو به صورت بخش بخش منتشر میکنه و یک بخش اصلی هم داره که رمان رو به صورت کتاب الکترونیکی منتشر می کنه. برای شیوه اول باید درخواست تاپیک بدی تا برات یک تاپیک باز کنن (فکر کنم اینطوری هست) و برای انتشار کتاب به صورت الکترونیکی باید متن رو بدی به مدیر تا تبدیل به کتاب کنه. برای مدیر کامنت بگذار و ازش بپرس.
 • 1397/03/14 - 06:30 ق.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام
  من میخوام رمانم رو در اینترنت بزارم تا همه ببینن
  به نظرتون اگه توی یه وبلاگ که حالا مال خودم یا ما کس دیگه ای باشه قرار بدم ?و اگه قرار بدم توی اینترنت سرچ میشه
  پاسخ:
  سلام
  اگر اصول انتشار مطلب در وبلاگ رو رعایت کنی، و بعد وبلاگت رو به موتورهای جستجو مثل گوگل معرفی کنی، و اونها وبلاگت رو مفید تشخیص بدهند، طبیعتا در نتایج جستجو خواهی بود. اما نمی توانی انتظار داشته باشی وقتی یکنفر توی گوگل جستجو کرد "دانلود رمان"، وبلاگ تو، توی نتایج اول قرار بگیرد.
  بالا آوردن رتبه ی وبلاگ در نتایج گوگل کار زمان بر و فنی هست و باید نکات زیادی را مد نظر قرار بدهی تا وبلاگت از این طریق دیده شود.
  سعی می کنم در مطلب جدید خانه رمان درباره راهکارهای این مسئله و پیشنهادهای جایگزین بنویسم.
  به اینجا سر بزن
 • 1397/03/10 - 01:48 ق.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام خسته نباشید
  من تا الان سه تا رمان نوشتم و الان همزمان دارم رو دو تا کار میکنم و رمان هام خیلی جذاب و قشنگ هستند و خیلی ها پسند کردن اما برای اینکه مثل بقیه رمان ها داخل اینترنت بزارم که دانلود کنن نمیدونم چکار کنم و چجوری وارد سایت مخصوصش بشم ممنون میشم راهنمایی کنید.
  پاسخ:
  سلام
  با مدیران و مسئولین سایت هایی تماس بگیرید که رمان ها را برای دانلود در سایت شان قرار میدهند
  موفق باشید
 • 1397/02/30 - 06:25 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  من میخوام رمانمو یه جایی بذارم که حسابی معروف شه وبخوننش یعنی متروکه نشد باشه کلا 20 نفر توش زنده باشن کجا خوبه؟
  پاسخ:
  سلام
  اگه می خواهی به صورت کتاب الکترونیکی منتشر بکنی فایل کتاب رو به سایت هایی که مخصوص دانلود رمان هستند ارسال کن. اگه توی گوگل سئرچ کنی معمولا سایت های اولی که در نتایج جستجو می آیند بازدیدهای زیادی دارند. می تونی وارد اون سایت ها بشی و با مدیرهاشون مذاکره کنی.
 • 1397/02/21 - 01:39 ق.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام من تا حالا چهار رمان خیلی باحال نوشتم اما هرچی تلاش میکنم نمیتونم یکی از اونا که از همه قشنگ تره رو تو سایت بذارم میشه کمکم کنید؟
  پاسخ:
  سلام
  در کدوم سایت می خواهید منتشر کنید؟
  این موضوع رو باید با مدیران سایت هایی منتشر بکنید که رمان ها را در سایت شان برای دانلود قرار می دهند. می توانید در گوگل جستجو کنید: دانلود رمان
  فهرستی از این سایت ها را می آورد. بعد توی یکی از این سایت ها کامنت بگذارید تا ایمیل بدهند شما کتاب تان را برای شان ایمیل کنید. بعد آنها برای دانلود قرار بدهند.
 • 1397/02/20 - 10:59 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام من تا حالا چهار رمان نوشتم اما هر کاری میکنم نمیتوانم آن را در سایت بذارم و هر چهار تاشون خیلی قصه های قشنگی دارن ... میشه کمکم کنید تا یکی از اون هارو در سایت بذارم؟
  پاسخ:
  سلام
  در کدوم سایت می خواهید منتشر کنید؟
  این موضوع رو باید با مدیران سایت هایی منتشر بکنید که رمان ها را در سایت شان برای دانلود قرار می دهند. می توانید در گوگل جستجو کنید: دانلود رمان
  فهرستی از این سایت ها را می آورد. بعد توی یکی از این سایت ها کامنت بگذارید تا ایمیل بدهند شما کتاب تان را برای شان ایمیل کنید. بعد آنها برای دانلود قرار بدهند.
 • 1397/02/07 - 11:44 ق.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام خسته نباشید.
  من یه رمانی دارم مینویسم دوس دارم توی سایت گذاشته شه و مردم بخونن ولی بلد نیستم چجوری میشه راهنمایی کنید؟
  پاسخ:
  سلام
  با سایت هایی که رمان برای دانلود قرار می دهند ارتباط برقرار کنید. آنها خودشان همه کار را انجام میدهند
  موفق باشید
 • 1396/12/22 - 11:44 ق.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام من ۲۶سالمه و از همون بچگی می نوشتم ولی ۵سال دیگه دست به قلم نشدم و کلا نویسندگی رو رها کردم،ذهنم به کلی کند شده میخام دوباره شرو کنم چه کتاباهایی استفاده کنم؟
  پاسخ:
  سلام
  رمان های خوب بخوانید. کارهای کلاسیک از نویسنده هایی مثل تولستوی و داستایوسکی و دیکنز. بعد از نویسنده های نسل بعد. از فالکنر و جویس و وولف و همینگوی و مارکز و ..
  یا از نویسنده های معاصر مثل موراکامی و آستر و ..
  یا سراغ کارهای ژانری بروید. کتاب های عاشقانه و علمی-تخیلی و پلیسی و ژانر وحشت ...
  از نویسنده های ایرانی مثل هدایت و چوبک و گلشیری و دولت آبادی و ..
  یک خرده که مطالعه بکنید به حال و هوای نوشتن بر می گردید
 • 1396/12/03 - 12:32 ق.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام راستش من علاقه ی خیلی خاصی به نویسندگی دارم جوری که تا خودکار و کاغذ دستم میاد چیز های متفاوتی توی ذهنم میاد ولی مشکل من اینه نمی تونم اول شخص بنویسم اگه بنویسم خیلی کلیشه ایی میشه فقط سوم شخص می نویسم و این فکر نکنم برای رمان جالب باشه ممنون میشم کمک کنید با تشکر
  پاسخ:
  سلام
  به نظرم یکی از چیزهایی که باعث می شه موقع نوشتن با راوی اول شخص رمان در مسیر کلیشه بیافته این هست که نویسنده هنوز طرح کلی رمانش رو نتونسته پایه ریزی بکنه. اینکه رمان از چه نقطه ای شروع میشه، گسترش پیدا می کنه و در نهایت به پایان می رسه. اگه بتونه طرح رو برای خودش مشخص بکنه نتیجه خوب خواهد بود.
  وقتی طرحی نباشد نویسنده از زبان اول شخص شروع به خاطره گویی و حدیث نفس می کند و هی دور خودش می چرخد. اما اگه طرح داشته باشد یک ضرب به سراغ داستان و شخصیت ها می رود.
  این مشکل در سوم شخص کمتر پیش می آید چون نویسنده مجبور هست که یک ضرب به سراغ روایت اصل ماجرا برود.
  موفق باشید
 • 1396/06/19 - 02:13 ب.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام
  من ۱۸ سالمه و مدتی هست مشغول نوشتن رمان هستم
  مشکل من اینه که شروع میکنم، ادامه میدم اما هیچ ذهنیتی ندارم که چطوری باید تمومش کنم. هرچیزی که واسه پایان به ذهنم میرسه، به نظرم یا خیلی الکی میاد و یا اینکه حس میکنم هنوز زوده و باید کمی بیشتر ادامه اش بدم.
  از یه طرف دیگه نگران اینم که بیش از حد طولانی بشه و کسی حوصله نداشته باشه تا آخر اونو بخونه.
  بخاطر همین موضوعات خیلی زود دلسرد میشم ازش و میرم سراغ نوشتن یه رمان دیگه
  الان دارم ۷ تا رو همزمان مینویسم با موضوعات کاملا متفاوت
  این اولین تجربه من هست و نمیدونم دقیقا باید جیکار کنم
  احساس میکنم همه شون مسخره شدن واقعا شرمنده ام ولی حقیقت اینه که وقتی نوشته های بعضی از دوستان رو میخونم به خودم امیدوار میشم
  خواهش میکنم راهنماییم کنین
  پاسخ:
  سلام
  تا آنجایی که یادم می آید نویسندگان خیلی معدودی بودند که همزمان روی کارهای متفاوتی کار می کردند. البته این کار همزمان بیشتر از دو رمان نبود. مثلا اگاتا کریستی در مواقعی همزمان روی دو رمان کار می کرده. نوشتن 7 تا رمان (رمان خوب) به صورت همزمان کار دور از ذهنی است و به نظرم بعید. چون نویسندگی تمرکز بسیار زیادی را می طلبد و نمی شود چند ماه درگیر نوشتن 7 تا کار بود. من که گمان نمی کنم نتیجه اش خوب باشد.
  شما برای مقایسه ی کارتان بهتر است رمان های بزرگ را مد نظر قرار بدهید. وگرنه این چیزهایی که دوستان نوجوان و جوان دارند می نویسند و به سرعت در اینترنت منتشر می کنند بیشتر شبیه شوخی هست و در مقوله ی کار رمان نویسی قرار نمی گیرند.
  موفق باشید
 • 1396/05/21 - 12:33 ب.ظ
  امتیاز: 3 2
  سلام میخواستم بدونم برای نوشتن یک رمان اینترنتی به برنامه ای خاصی نیاز هست؟
  پاسخ:
  سلام
  من پیشنهاد می کنم اول از همه رمان را توی یک دفتر بنویسید تا اگر به کامپیوتر دسترسی دارید و با تایپ راحت هستید توی کامپیوتر و نرم افزار آفیس وورد بنویسید.
  بعد از اتمام کار آن را برای یکی- دو هفته کنار بگذارید تا از کار فاصله بگیرید. بعد از این مدت آن را بخوانید و ویرایش بکنید.
  بعد از ویرایش و اتمام کار هم به اهل فن بدهید و هم به افراد عادی.
  بعد نظرات را جمع بندی کنید تا اگر نیاز به ویرایش و بازنگری بود اعمال کنید.
  کار که تمام شد می توانید درباره انتشار آن تصمیم بگیرید
  اما توصیه نمی کنم به صورت مستقیم توی اینترنت بنویسید و منتشر کنید.
  اول کار را طبق مراحلی که عرض کردم بنویسید بعد به فکر انتشار بیافتید.
  موفق باشید
 • 1396/04/02 - 04:39 ب.ظ
  امتیاز: 1 1
  سلام روز بخیر
  من هم عاشق رمان های خارجی ام
  واسه همین می خوام نویسنده بشم به من خیلی کمک کردید ممنونم.
  امیداوارم در آینده بتونم نویسنده ی
  معروفی بشم.
  پاسخ:
  سلام
  خوشحالم مطالب مفید بوده
  موفق باشید
 • 1396/03/14 - 03:51 ب.ظ
  امتیاز: 0 1
  سلام
  من به نویسندگی علاقه زیادی دارم و داستان های زیادی تو ذهنم دارم..
  اما هرکدوم رو که مینویسم ازش دل سرد میشم چون فکر میکنم ممکنه به نظر خواننده جالب نیاد.
  چیکار کنم؟
  یه سوال دیگه؟
  چطوری میتونم قلمم رو بهتر کنم؟
  پاسخ:
  سلام
  به نظرم مطالعه بکنید
  کتاب های خوب از نویسندگان بزرگ دنیا
  ادبیات روسیه ادبیات فرانسه ادبیات انگلیس ادبیات امریکای شمالی و لاتین
  بعد خودتان می بینید که جواب خیلی از سوالاتتان را گرفته اید
  بعد از آن بسیار مشق بکنید
  راه سختی هست
  اما شدنی است
 • 1396/02/20 - 10:53 ق.ظ
  امتیاز: 0 0
  سلام میخواستم بدونم چجوری میتونم دوسال از خاطراتم رو بنویسم یا چاپ کنم؟
  احساس میکنم میتونه جذاب باشه ادبیات خودم هم خوبه اما چون رمان نخوندم نمیدونم چه حرفایی رو میشه گفت یا چه محدودیت هایی داره.
  در حقیقت میخوام کسی باشه بهش بگم اون بنویسه یه رمان نویس حرفه ای
  پاسخ:
  سلام
  اگر دنبال رمان نویس حرفه ای هستید برای نوشتن خاطراتتان با ناشرین صحبت کنید تا شما رو با نویسندگان ارتباط بدهند.
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

در بخش نظرات هر مطلب، فقط نظرات مرتبط با مطلب منتشر خواهد شد! برای ارسال سایر سوالات و مشکلات خود در زمینه رمان نویسی از صفحه پرسش و پاسخ استفاده نمایید:
ورود به صفحه پرسش و پاسخ
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد