X
تبلیغات
رایتل

آموزش رمان نویسی | خانه رمان

مقالات, اخبار و آموزش رمان نویسی

خانه رمان

چگونه رمان خود را طولانی تر بکنیم؟

دوستی پرسیده است (Aassmm)1: سلام من یه رمان دارم مینویسم بگید باید چیکا کنم طولانی بشه فک نکنم بیشتر از صد صفحه بشه.

پاسخ من:


در صنعت نشر (مخصوصا در اروپا و امریکا) به آن دسته از کتاب های داستانی، رمان گفته می شود که عموما بیش از 300 صفحه باشد. البته تعداد صفحات یا لغات معیار درست و دقیقی نیست که بخواهیم خودمان را به آن مقید بکنیم. اینکه در اقتصاد نشر روی حجم و طولانی بودن رمان (کمیت) تاکید می شود دلایل خودش را دارد که لزوما با شاخص های کیفیت رمان منطبق نیست. عموم خوانندگان رمان هم دوست دارند کتابی که برای مطالعه تهیه می کنند ساعت های متمادی از روزها و هفته های شان را به خود اختصاص دهد و زمانی طولانی در جهان کتاب زندگی بکنند، که بسیار لذت بخش و سرگرم کننده هست. ....

متن کامل در ادامه ...  


اما جواب این سوال که «چگونه رمانی طولانی بنویسیم بدون آنکه به آن آب ببندیم؟». یا اینکه اگر رمانی نوشتیم و دیدیم دیگر بیشتر از 100 صفحه نمی شود چه کار بکنیم؟


طبیعتا اگر بخواهیم رمان مان بیش از حجم اولیه اش باشد باید برگردیم و تغییراتی را از ابتدا در آن اعمال بکنیم. در واقع ما یک تنه ی نحیف در اختیار داریم که باید آن را چاق و فربه بکنیم. برای همین اینطور نیست که فقط از پایان هی آن را کش بدهیم تا طولانی تر شود. چون در این صورت به رمان خود آب بسته ایم و تلاش کرده ایم پایان بندی رمان را به تعویق بیاندازیم. نتیجه این می شود که با کلی اتفاقات بی ربط که با گذشته ی داستان ارتباطی ندارد رمان را پیش برده ایم. خواننده هم خیلی زود دست نویسنده را می خواند و می فهمد که نویسنده با آوردن اتفاقاتی که ریشه در گذشته ندارند و فی البداهه به ذهنش رسیده او را به صفحات بعد حواله می دهد.


بنابراین به نظرم بهتر است از واژه ی "حجیم" کردن به جای "طولانی" کردن استفاده کنیم.

♣ در طولانی کردن: ما کارمان را از صفحات انتهایی شروع می کنیم و حوادثی مرتبط یا غیرمرتبط با تنه ی اصلی داستان را به کار می افزایم و مدام پایان بندی رمان را به تعویق می اندازیم. اما ...

♣ در حجیم کردن: ما کار را از ابتدا باز نویسی می کنیم، از اولین صفحات.


شاید یکی از بهترین استعاره ها برای نوشتن رمان، استعاره ی زراعت باشد. به هر میزان که در شروع دانه در زمین بکاری، در پایان نسبتی از همان را درو می کنی. بنابراین هیچ کشاورزی نمی تواند انتظار داشته باشد یک مشت دانه بکارد و در پایان چند کامیون برداشت کند. نویسنده هم، هر چه که در ابتدای کارش تدارک ببیند بعد از آن محدود به همان خواهد شد و مجبور هست همان بذر اولیه را سر و سامان بدهد. بنابراین اگر رمانی را شروع کردید و دیدید خیلی زودتر از آنچه که فکرش را می کردید به نقطه ی پایانی رسیده اید، و دیگر نمی توانید بیشتر از 100 صفحه پیش بروید، نشان می دهد بذرهای شما استعدادی بیشتر از رشد کردن در طول 100 صفحه نداشته اند. 


راه کارهای عملی:


1- روابط شخصیت را گسترش بدهید: کافی هست آدم های دیگری در زندگی شخصیت به صورتی پویا و فعال وارد شوند. خانواده، دوستان، همکاران، همکلاسی ها و هم دانشگاهی ها، همسایه ها و ... هر کدام از شخصیت ها می توانند با خود داستانی را وارد رمان ما بکنند. اگر خواست و هدف هر یک از این شخصیت های فرعی با خواست، هدف و نیاز شخصیت اصلی در تضاد و تعارض باشدما شاهد صحنه های تازه ای خواهیم بود که در آن ها شخصیت اصلی با شخصیت فرعی در کشمکش هست. فرض کنید که در داستان هیچ خبری از پدر و مادر و برادر و خواهر نیست. کافی هست برای شخصیت اصلی مان که درگیر بدهی و قرض هست و یک برادر انتخاب بکنیم که به تازگی ورشکست شده و در آستانه ی رفتن به زندان هست. یا یک پدر پیر و سالخورده که به تازگی سکته کرده و نیاز به مراقبت دارد. یا یک همکار تازه وارد که می خواهد جای او را اشغال بکند یا یک دوست همدانشگاهی قدیمی که می خواهد سر شخصیت اصلی کلاه بگذارد و از رانت او استفاده کند یا یک عشق جدید اعتنایی به شخصیت اصلی ما نمی کند یا ... هر چقدر روابط شخصیت گسترده تر باشد به همان میزان می توانیم خط داستانی بیشتری طراحی بکنیم.


2- فعال کردن شخصیت های فرعی: اگر از قبل شخصیت هایی فرعی داشتید که فقط در حد یک اسم در رمان حضور داشتند برای شان خط داستانی بنویسید. برای این شخصیت فرعی هدفی خلق بکنید که در تضاد با شخصیت اصلی هست. مثلا: قبلا در رمان به صورت گذرا به مرد همسایه اشاره کرده اید که در طبقه ی پایین زندگی می کند و فقط اسم او را گفته اید و تمام. حالا می توانید این شخصیت را در کشمکش با شخصیت اصلی فعال بکنید. شخصیت ما هر شب خسته از کار به خانه بر می گردد. شخصیت مرد همسایه را تبدیل به مرد تندمزاجی می کنیم که دوست دارد هر شب بعد از ساعت 12 با صدای بلند موسیقی گوش کند، یا با دوست هایش مهمانی شبانه داشته باشد و بلند بلند حرف بزنند و با تعریف کردن جوک های رکیک قاه قاه بخندند. برای همین آسایش را از شخصیت اصلی می گیرد. حتی می توانیم این شخصیت فرعی را بیشتر معرفی بکنید و وارد زندگی اش شویم: مجرد هست؟ چرا ازدواج نکرده؟ چرا موسیقی گوش می دهد؟ مگر فردا نباید سر کار برود؟ هر چقدر شناخت ما از این شخصیت فرعی بیشتر شود می توانیم بیشتر به او بپردازیم و شاهد این باشیم که در مقابل خواست شخصیت اصلی برای سر و صدا نکردن مقاومت می کند و بعد از قصد مهمانی هایش را طولانی تر می کند و سر و صدای بیشتری به راه می اندازد. می توانیم نشان بدهیم که زن این مرد او را رها کرده یا مردهمسایه به تازگی شکست در عشق را تجربه کرده یا از کارش اخراج شده یا ...  این فقط یک مثال ساده و دم دستی بود برای اینکه داستان مان را پر و پیمان تر و صحنه های جان دار تازه ای به رمان اضافه کنیم.


3- وضعیت زندگی شخصیت را دشوارتر و بحرانی تر بکنید: هر چقدر که شخصیت در شرایط بحرانی تری به سر ببرد به همان میزان لازم هست که فعال تر و پویا تر باشد و به جای آنکه در پی حل کردن فقط یک مشکل باشد به دنبال چند هدف باشد و برای رسیدن به چند هدف تلاش بکند. شاید شما رمانی عاشقانه می نویسید که در آن شخصیت مرد در تقابل با پدر پولدار دختر هست که حاضر نیست دختر به آدم مفلس بدهد. طبیعتا همین یک ایده قابلیت آنچنان زیادی برای نوشتن رمانی بلند ندارد. حال ما مانع های دیگری بر سر راه رسیدن پسر به دختر مورد علاقه اش قرار می دهیم: یک رقیب عشقی پولدار که برق کاپوت  ماشینش می تواند هر لحظه دل دختر را بلرزاند و پدر دختر را مجاب کند. یا یک پدر معتاد که پسر نمی خواهد خانواده دختر متوجه او شوند. یا اقساط وامی که پسر از عهده ی پرداخت آنها بر نمی آید یا صاحبخانه ای که می خواهد پسر را بیرون کند یا ... 


4- کشمکش را در چند لایه ایجاد بکنید: کشمکش می تواند در چند سطح اتفاق بیافتد.

الف: درونی (کشمکش شخص با خودش)

ب: میان فردی (کشمکش شخص با افراد دیگر)

پ: اجتماعی ( با یک نهاد یا یک سازمان یا یک تفکر و ایدئولوژی)

ت: طبیعت (سیل و زلزله یا سختی زندگی در کوهستان و جنگل یا گیر کردن در یک بیابان بی آب و علف یا ...)

ج: با نیروهای مافوق الطبیعه

اگر رمان ما فقط در یکی از لایه ها پیش برود احتمالا طرحی لاغر خواهد داشت اما اگر شخصیت در چند لایه هم با خود، هم با افراد دیگر و هم با یک نهاد اجتماعی در کشمکش باشد رمان ما بسیار پر مایه تر و غنی تر خواهد بود. مثلا همان شخصیت مرد جوان عاشق علاوه بر شخصیت های دیگر می تواند با خود هم در کشمکش باشد. مثلا از حس خود کم بینی در عذاب باشد و تلاش کند که در طول رمان به این حس خود کم بینی غلبه بکند. یا او یک فرد مذهبی باشد که فکر کند این عشق در تضاد با باورها و عقایدش هست یا او در طی یک زلزله و نابسامانی بعد از آن رد و نشانی دختر را گم بکند. می بینید که از آن پیرنگ تک بعدی به سمت یک پیرنگ چند لایه پیش رفتیم.
1. دوستان لطفا نام تان را طوری بنویسید که یک چیزی از آن مشخص باشد. دوستانی که به هر دلیلی نمی خواهند با نام واقعی خودشان کامنت بگذارند می توانند یک نام مستعار مشخص برای خودشان انتخاب بکنند.
نظرات (8)
1396/08/26 ساعت 02:55 ب.ظ
سلام ، اگه میشه یکم از بحث نوشتن دور شم ، در رابطه با مطالعه سوال دارم . مطمعنا قدم اول و مهم نوشتن مطالعه کردنه .من یه زمانی خیلی کتاب میخوندم ولی جدیدا تا شروع میکنم به خوندن کتاب یا حوصلم سر میره یا از خوندنش خسته میشم ، حالا فرقی نمیکنه داستانش جالب باشه یا نه ، ب نظرتون واسه جلوگیری از تنبلیم تو کتاب خوندن چیکار کنم ؟
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام
ممکنه موقتی باشه و به خاطر شرایط روحیت توی یک دوره خاص مقطعی.
گاهی وقتا پیش میاد که شور و شوق یک چیز توی ما فروکش می کنه.
به نظرم چندتا کتاب جالب و مهیج رو توی برنامه مطالعه ات قرار بده و شروع کار رو با آنها پیش ببر.
مثلا کتاب های طنز یا پلیسی چیزی که از همان اول برات جذاب و گیرا باشه و ...
زیاد هم سخت نگیر
1396/10/11 ساعت 10:08 ق.ظ
سلام
ممنون بابت مطالب مفیدتون. لطفا برام رمان هایی که براساس زندگی واقعی نوشته شده معرفی کنید. من یک سری خاطره دارم که در حال تبدیلشون به داستانم و به مطالعه در این زمینه نیاز دارم.
میخوام مشخص باشه که براساس تجربیات هست.. مثل خاطره گویی..
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
الان حضور ذهنی درباره اینکه چه رمانی درست منطبق بر واقعیت بوده ندارم. چون رئالیستی ترین رمان ها از فیلتر ذهن نویسنده می گذرن و تخیل در شکل دادن اونها نقش داره.
نکته ی بعدی هم اینکه اگر بخواهیم واقعیات و تجربیات شخصی رو طوری بنویسیم که به شکل یک گزارش از زندگی در بیاد دیگه رمان نمیشه. در بهترین حالت میشه زندگی نامه.
1396/10/14 ساعت 03:45 ب.ظ
سلام و عرض ادب خدمت نویسنده محترم واقعا نهایت تشکر رو ازتون دارم بابت این اطلاعاتی که در اختیار ما گذاشتید . من در حال حاضر آماده شروع یک رمان تخیلی حقیقی هستم که سرگذشت زندگی خودم هست به اسم هبوط ستاره . اما نمیدونم واقعا امکان اینکه من یک رمان تخیلی حقیقی خوب بنویسم هست یا نه چه نکاتی رو باید رعایت کنم ؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
ممنونم از لطفتون
متوجه منظورتون از رمان "تخیلی حقیقی" نشدم. این ترکیب کمی متناقض هست.
لازم بود بیشتر توضیح بدهید
اما پیشنهاد می کنم کتاب هایی که در ژانر کتاب شما و نزدیک به موضوع رمان شما هستند مطالعه بکنید می تونه کمک خوبی باشه
1396/10/19 ساعت 12:57 ق.ظ
سلام خسته نباشید کانال خیلی عالیه و مطالب بسیار مفید و آموزنده است و خیلی به دردم خوردند از شما ممنون که انقدر زحمت میکشید و وقت می گذارید از شما می خوام که مطالبی راجع به خانوم جی کی رولینگ قرار بدید و اینکه سبک نویسندگی من دوست دارم که رمانی مثل رمان های بنویسم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
ممنونم از لطفتان
مرسی که کانال و سایت را همراهی می کنید
سعی می کنم درباره موضوعی که خواستید هم مطلبی منتشر بکنم
موفق باشید
1396/10/24 ساعت 06:01 ب.ظ
سلام امیدوارم خوب باشید میشه من با ایمیل با شما صحبت کنم
در رابطه با کتابم ؟؟؟؟؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
بله می تونید ایمیل بزنید. من هر موقع فرصت کافی داشته باشم به ایمیل ها جواب می دهم.
1396/11/07 ساعت 10:29 ب.ظ
اگر یک داستان زیبا داشته باشیم ولی اگر مجبور باشیم یک داستان 100صفحه برای مقدمه بنویستیم که در یک جلد بیاید به نظر شما این خوب است؟ لطفا نظر بدهید.
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام
متوجه منظورتان نشدم
اگر نیاز به مقدمه چینی و دادن اطلاعات بیشتری باشد طبیعتا باید در رمان بیاید در غیر این صورت ضرورتی ندارد. منظور من از مقدمه چینی مثلا پیش زمینه اتفاقات و گذشته شخصیت هست.
1396/11/13 ساعت 11:21 ب.ظ
با سلام من دارم روی یه رمان تاریخی ولی تاحدودی فانتزی کار می کنم و مطمئنم نظیرش نوشته نشده ولی فقط توی نوشتن لحن بیان ها و انتخاب زبان نوشتاری خیلی شک دارم هدف های بزرگی دارم این کتاب می تونه آینده ی منو خانوادم باشه ولب نمی دونم از کی کمک بگیرم کسی هست معرفی کنید؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
این خیلی خوبه.
من پیشنهاد می کنم حتما به اندازه کافی مطالعه کن. مخصوصا کتاب نویسنده های ایرانی که نثر خوبی دارند رو مطالعه کن تا با زبان داستانی به اندازه کافی آشنا بشی. فقط با مطالعه میشه زوایای نثر مسلط شد. با تکرار و تمرین می تونی قلمت رو قوی کنی. بهترین کمک مطالعه و مشق کردن هست.
1396/11/16 ساعت 03:20 ق.ظ
سلام
یکی از روش هایی که من برای افزایش صفحات یا حجیم شدن میخوام انجام بدم توصیف بیش از حد جزئیات در برخی از قسمت های رمانمه .مثلا به جای اینکه بگم از خیابانی می گذشت میام کل خیابون رو توصیف می کنم در این رابطه توضیحی دارید.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
توصیف یک تصویر ایستا هست. یعنی حرکتی توی اون نیست. اما خوانندگان رمان دوست دارند که رمان به جلو حرکت بکنه. توصیف بیش از حد رمان رو کند می کنه. توصیف باید به اندازه ای که ضرورت داره بشه وگرنه بیش از اون مفید نیست و خواننده رو خسته می کنه.
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد
تمامی حقوق مطالب سایت متعلق به گردانندگان آن هست
طراحی و اجرا: سایت ستاپ